• انتشار: 30 نوامبر 2020
  • ساعت: 13:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51435
پرینت

از سرنوشت ۱۱تن از مسافرانِ ربوده‌شده در راه جلریز-میدان وردک خبری نیست

از ۲۸مسافر که یک روز پیش راه جلریز میدان وردک ربوده شدند از سرنوشت ۱۱ تن آنان هنوز خبری نیست.

سرنوشت نا معلوم ۱۱مسافری که به گفته مقام‌های میدان وردک از سوی طالبان ربوده شده اند.

محب‌الله شریف‌زی سخنگوی والی میدان وردک شمار این مسافران را ۲۸تن می خواند و می‌گوید از دیروز تاکنون با پادرمیانی بزرگان قومی ۱۷مسافر ربوده شده رها شده اند.

او می‌افزاید “روز گذشته مخالفان مسلح ۲۸تن از مسافران را به جای نامعلومی بردند که هنوز ۱۱تن در نزد‌شان مانده و تلاش بر این است که آنان را میانجی گیری بزرگان رها شوند، شما می دانید طالبان هستند که پُل‌ها را ویران می کنند پروژه‌های دیگر عام المنفعه مانند مکتب، مدرسه و مسجد را تخریب می کنند و در برابر مردم عام ایستاد می شوند و تنها تلاش‌شان ایجاد موانع در برابر صلح است.”

یک روز پیش فرماندهی پولیس میدان وردک گفت که طالبان موترهای غیرنظامیان را درساحه روستای سیاه پیتاب و پل مهراب ولسوالی جلریز توقف داده و ۲۸ غیرنظامی را با خود برده اند.

او افزود: “این مسافران که تمام‌شان مردان بودند از ولسوالی حصه اول بهسود ولایت میدان وردک به سوی کابل می آمدند.”

شماری از مسافران در شاهراه جلریز- کابل از مشکلات امنیتی در این شاهراه می گویند: “کارمند دولت و مردم عام نمی‌توانند از این راه رفت و آمد کنند، ما نیز در این راه رفت و آمد کرده ایم با مشکلات زیاد روبه رو شده ایم با بررسی طالبان روبه رو شده ایم، بسیاری‌ها را با خود برده اند یکی به نام دزد و دیگری به نام طالبان مشکلات در این شاهراه بزرگ وجود دارد.”

“این راه یک راه رفت و آمد مسافران است، امنیت آن بسیار خراب است، مسئولیت دولت است که باید امنیت این راه را تامین کند، طالبان در چندین بخش شاهراه کابل‌جلریز و کندهار کمربند‌های تلاشی دارند.”

شاهراه جلریز که کابل را با بامیان و دیگر مناطق مرکزی وصل می‌کند یکی از ناامن‌ترین منطقه میدان وردک خوانده می شود که بربنیاد ادعاها طالبان در آن حضور گسترده دارند.

مقام‌های امنیتی این ولایت نیز تائید می‌کنند که طالبان دربخش‌هایی از این شاهراه‌ها حضور دارند و هر از گاهی مسافران را با خود می‌برند.

درسال‌های پسین طالبان بارها مسافران را در شاهراه‌‏ها به ویژه شاهراه‌های شمال و غرب کشور با خود برده اند شماری را رها و برخی از مسافران را کشته اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی نظامی این گروه در پاسخ به پیام‌های ما گفت درحال دریافت معلومات در باره این رویداد است و دیگر تا تهیۀ این گزارش به پیام‌های ما پاسخ نداد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.