• انتشار: 12 اکتبر 2017
  • ساعت: 17:53
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 25060
پرینت

از روز جهانی نابینایان در بلخ تجلیل بعمل آمد

ریاست کار و امور اجتماعی ولایت بلخ طی مراسمی امروز از روز جهانی نابینایان با حضور نابینایان ولایت بلخ و برخی مقامات دولتی تجلیل کرد.

این مراسم به مناسبت روز جهانی نابینایان توسط ریاست کار و امور اجتماعی و به تمویل کمیته سویدن در زون شمال با حضور رئیس ریاست معارف، مسوول کمیته سویدن و کار و امور اجتماعی، مقام ولایت و سایر اراکین دولتی برگزار گردید.

نجیب الله یزدان پرست مسوول کمیته سویدن گفت: “جمعن ۹۰۶ ناشنوا، ۱۸۰ نابینا که ۴۵ فیصد آن را دختران تشکیل می دهند از ولایت بلخ، جوزجان و سمنگان در کمیته سویدن راجستر هستند که ۵۱۱ تن آنها تحت برنامه های آمادگی پیش از مکتب قرار دارند که بعد از سپری کردن این دوره شامل مکتب خواهند شد. تعدادی از آنها دانش آموز و تعدادی هم دانشجو هستند.”

او نابینایان و ناشنوایان را معلول نه بلکه توانمند خواند و از مشکلات آنها یاد کرده، افزود:” آنها با مشکلات زیادی مواجه هستند، مشکلات چشم و گوش دارند که نمی توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند. و نیز بیکاری و با کمبود مواد درسی و تعلیمی نیز روبرو هستند که این امر مستلزم بودجه است و حمایت دولت و وزارت معارف در حل این معضل امر جدی است که توجه قابل ملاحظه ای تا حال نداشتند.”

در همین حال عبدالرحیم صفا مسوول انجمن نابینایان افغانستان اضافه کرد:” طبق ماده ۵۳ قانون اساسی افغانستان و ماده ۲۵ قانون حقوق و امتیازات معلولین دولت مکلفیت دارد که در وضع معیشتی، صحی، تعلیمی و سایر امور برای طبقه معلول سهولت آفریند.”

او اشاره کرد که مکتب نابینایان در بلخ به هیچ گونه معیاری نیست و باید توجه از سوی مقامات دولتی صورت بگیرد.

لازم به ذکر است که ۱۵ اکتبر به عنوان روز جهانی نابینایان یا عصای سفید نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.