• انتشار: 4 ژانویه 2020
  • ساعت: 10:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40471
پرینت
در گفت و گوی تلفنی غنی و پمپئو مطرح شد

از خاک افغانستان نباید علیه کشور سوم استفاده شود

غنی در گفت و گوی تلفنی با وزیر خارجه امریکا گفت: «از همسایه‌ی خویش جمهوری اسلامی ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده امریکا که شریک استراتژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم از افزایش تنش‌ها جلوگیری نموده و هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل نمایند.

ر رییس‌جمهور اشرف غنی در یک صحبت تلفنی با مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و منازعه‌های دیگر منطقوی تاکید کرد.

ارگ ریاست‌جمهوری ناوقت شب گذشته (جمعه، ۱۳ جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفت «جمهوری اسلامی افغانستان» با آگاهی از حوادث اخیر در عراق نسبت به احتمال افزایش خشونت در منطقه نگران است.

در اعلامیه همچنان آمده است: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایه‌های خود اطمینان می‌دهد که در مطابقت با مندرجات توافق امنیتی با ایالات متحده امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالتی علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.»

در اعلامیه به نقل از آقای غنی آمده است: «از همسایه‌ی خویش جمهوری اسلامی ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده امریکا که شریک استراتژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش‌ها جلوگیری نموده و امید بر آن داریم که هر دو طرف اختلاف‌های پیش آمده را از طریق گفت‌وگو حل نمایند.»

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری همچنان تاکید شده است افغانستان تحولات منطقه را با دقت تعقیب می‌کند و متعهد به حفظ و گسترش روابط حسنه‌ی دوجانبه و چندین جانبه‌اش با تمامی کشورهای منطقه و جهان می‌باشد.
این در حالی است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بامداد روز گذشته در یک حمله هوایی در فرودگاه بغداد کشته شد. این حمله که از سوی امریکا انجام شده کاروان موترهای حامل او و فرماندهان گروه حشد الشعبی را هدف قرار داد.

در واکنش به کشته‌شدن سلیمانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، امریکا را به انتقام‌گیری سخت تهدید کرد.

وی همچنین به مناسبت کشته شدن سلیمانی، در ایران سه روز عزای عمومی اعلام کرده است.

وزارت امور خارجه ایران نیز اقدام امریکا در کشتن قاسم سلیمانی را «مصداق بارز تروریزم دولتی» خواند و گفت دولت امریکا مسئول تمام عواقب آن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.