• انتشار: 7 آگوست 2020
  • ساعت: 12:04
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 46743
پرینت
امریکا از آغاز به کار لویه جرگه صلح استقبال کرد

از این فرصت برای صلح استفاده کنید/کمک های امریکا بستگی به رفتار شما دارد

امریکا علی رغم استقبال از آغاز لویه جرگه مشورتی برای صلح اعلام کرد ادامه کمک های مالی امریکا به افغانستان به نوع رفتار حکومت و طالبان بستگی دارد.

ایالات متحدۀ امریکا از برگزاری جرگۀ مشورتی صلح برای تصمیم دربارۀ روشن‌شدن سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان استقبال کرده آن ‌را فرصت تاریخی برای پایان جنگ در افغانستان خوانده است.

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا روز جمعه هفتم اگست (۱۷ اسد) با نشر اعلامیه‌ای گفت رهایی زندانیان طالبان منجر به آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی خواهد شد.

آقای پامپیو افزود: «طالبان تعهد کرده اند که پس از آزادی به موقع این زندانیان، با تیم ملی(تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان) که نمایانگر قوت و تنوع جمهوری اسلامی افغانستان است، وارد مذاکره خواهند شد.»

آقای پامپیو گفت طالبان تعهد کرده اند در جریان مذاکرات بین‌الافغانی، خشونت‌ها را کاهش خواهند داد تا از یک مسیر سیاسی روی آتش‌بس “دایمی و جامع” به توافق برسند.

او همچنان افزود : «ایالات متحده قصد دارد تا طالبان را به این تعهدات نگه دارند.»

ایالات متحده از حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و اشتراک کنندگان لویه جرگه خواست از “این فرصت تاریخی برای صلح” استفاده نمایند.

از سوی دیگر، آقای پامپیو تاکید کرد کشورش متعهد به “کاهش بار مالیات دهندگان و خطر برای سربازان ایالات متحده” است.

در اعلامیۀ آقای پامپیو آمده است ایالات متحده، متعهد به کمک در توسعه اقتصادی و بهبود وضعیت در افغانستان است؛ اما این مقام بلندپایه ایالات متحده هشدار داد تصامیم و عملکرد حکومت افغانستان و گروه طالبان روی کمک‌های آینده ایالات متحده تاثیر خواهد گذاشت.

در این حال، ستیفانو پونتیکورو، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو برای افغانستان، برگزاری جرگه مشورتی صلح را فرصتی برای بحث در مورد روند صلح و رهایی زندانیان خوانده است.

آقای پونتیکورو در صفحۀ تویترش گفته است توقع دارد اعضای این جرگه در جریان گفتگوهای شان برای تحکیم رویکرد ملی صلح تلاش کنند.

جرگۀ مشورتی صلح قرار است امروز به گونۀ رسمی توسط رییس جمهور غنی آغاز شود و این جرگه تا سه روز در کابل ادامه خواهد داشت.

رییس جمهور غنی ۴۶۰۰ عضو گروه طالبان شامل در فهرست ارائه شده از سوی آن گروه را رها کرد؛ اما گفت که حق تصمیم در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده را ندارد و مردم باید روی آن فیصله کنند.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی گروه طالبان جز توافقنامه صلح ایالات متحده و طالبان است که در ۲۹ فبروری سال جاری میلادی در دوحه امضا شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.