• انتشار: ۱۷ میزان ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۳۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 65061
پرینت

ازبکستان پیشنهاد امریکا مبنی بر مذاکره در مورد پایگاه نظامی را رد کرد

مقامات ازبکستان می گویند پیشنهاد امریکا مبنی بر رایزنی در مورد تاسیس پایگاه نظامی امریکا در خاک ازبکستان را رد کرده اند.

مقام‌های ازبکستان می‌گویند تاشکند درخواست واشنگتن برای رایزنی درباره ایجاد پایگاه نظامی در این کشور جهت استقرار تجهیزات نظامی و نیروهای عملیاتی ناتو را نپذیرفته‌است.

صادق صفایف؛ معاون اول رییس سنای ازبکستان از رد این درخواست امریکا توسط دولت این کشور خبر داده و گفته‌است: «از گفتگو با امریکا برای دادن پایگاه‌ نظامی به این کشور جهت استقرار تجهیزات و نیروهای عملیاتی ناتو با هدف استفاده در افغانستان امتناع کردیم.»

او افزود مقامات ازبکستان نمی‌توانند چنین مذاکره‌ای را انجام دهند؛ زیرا به گفته او، قانون ازبکستان این اجازه را نمی‌‌دهد.

این در حالی است که پیش از این برخی رسانه‌های امریکایی گزارش داده‌بودند پنتاگون با دولت ازبکستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی برای استفاده از پایگاه‌های نظامی رایزنی انجام می‌دهد.

روزنامه «پولیتیکو» نوشته‌بود امریکا تلاش می‌کند نیروهای خود را نزدیک مرزهای افغانستان مستقر کند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» هم با استناد به منابع خود گزارش داده‌بود امریکا خواستار استفاده احتمالی از پایگاه‌های نظامی روسیه در آسیای مرکزی با هدف نظارت بر وضعیت افغانستان است.

تلاش امریکا برای ایجاد پایگاه در آسیای میانه با واکنش مسکو نیز روبه‌رو شده‌است. هفته گذشته وزارت خارجه روسیه اعلام کرد امریکا تلاش می‌کند پایگاه‌های نظامی ناتو را در نزدیکی مرزهای این کشور مستقر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.