سیاستِتیتر یک

ازبکستان: هواپیماهای دولت پیشین افغانستان را به طالبان تحویل نخواهیم داد

دولت ازبکستان اعلام کرده است که ده ها هواپیما و چرخبال های متعلق به حکومت پیشین افغانستان که پس از سقوط دولت به این کشور منتقل شده اند را به طالبان تحویل نخواهد داد.

«عصمت الله ایرگاشف» نماینده ویژه ازبکستان برای افغانستان گفته است که این تجهیزات توسط امریکا برای ارتش افغانستان خریداری شده بود و هم اکنون این تصمیم امریکاست که با این تجهیزات چه کند.

قابل ذکر است که پس از سقوط دولت پیشین حدود ۵۰ فروند چرخبال و هواپیما که تحت اختیار خلبانان افغانستان بودند به ازبکستان پرواز کردند. همچنین چندین فروند هلی کوپتر و هواپیمای دیگر به تاجیکستان پرواز کردند.

مقام های طالبان از آن زمان تاکنون بارها از ازبکستان و تاجیکستان خواسته اند که این هواپیماها را به افغانستان بازگردانند.

اما نماینده ازبکستان در امور افغانستان به صدای امریکا در این خصوص می گوید: «دولت امریکا هزینه این تجهیزات را پرداخته کرده است؛ بنابراین ما معتقدیم که این کاملا به تصمیم واشنگتن بستگی دارد که با آنها چه می کند.»

مقام های امریکایی نیز تایید کرده اند که ازبکستان و تاجیکستان تاکنون هیچ برنامه ای برای تحویل این هواپیماها به طالبان ندارند.

وزارت دفاع امریکا می گوید که تا ۲۱ ماه اگست (شش روز پس از سقوط دولت پیشین) ۴۶ فروند هواپیما به ازبکستان و ۱۸ فروند دیگر به تاجیکستان پرواز کرده است.

این هواپیماها شامل چرخبال های Mi-17 UH-60 و همچنین PC-12 ،C-208 ،AC-208 و A-29 هواپیماهای بال ثابت بودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا