• انتشار: 3 نوامبر 2016
  • ساعت: 14:50
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 15049
پرینت

ازبکستان زمینه عبور اموال تاجران افغان را مهیا می کند

معاون نخست وزیر ازبکستان در دیدارش با رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است که کشور ما آماده است زمینه عبور و انتقال اموال تاجران افغانستان را از طریق ازبکستان فراهم سازد.

آقای عظیم اُف، معاون نخست وزیر ازبکستان امروز به داکتر عبدالله گفته که کشورش آماده است با امضای توافقنامه‌ای زمینه انتقال و عبور اموال تجارتی را به بهترین وجه از طریق ازبکستان برای تاجران افغانستان فراهم سازد.

او افزود، کشور ما در نظردارد به زودی شعبه اتاق‌های تجارت ازبکستان را در کابل باز کند تا زمینه مناسب تبادله‌های تجارتی و اقلام مورد نیاز فراهم گردد.

معاون نخست وزیر از قالین افغانستان به عنوان یکی از بهترین تولیدات منطقه نام برد و تذکر داد که خود قالین افغانی را از پدر به میراث برده است.

معاون نخست وزیر ازبکستان در صحبت‌های خویش از توسعه جاده‌ها و وصل شدن منطقه به بندرهای مهم منطقه‌ای چون چابهار صحبت کرد و همچنان بر امتداد خط آهن به کابل و از کابل به قندهار تاکید کرد.

او براصل ساختن و امتداد جاده‌ها و خط آهن برای توسعه مناطق عقب مانده تاکید کرد و ابراز داشت که کشورش آماده است در این عرصه‌ها سرمایه گذاری کند و افغانستان را یاری رساند.

معاون نخست وزیر ازبکستان همچنان در صحبت‌های خویش از امتداد لاین برق به همکاری ترکمنستان به افغانستان خبرداد.

وی همچنان آمادگی کشورش را برای فراهم سازی بورسیه‌های بیشتر برای افغانستان ابراز داشت و علاوه نمود که کشورش همچنان آماده است افغانستان را در تربیه کدرهای حرفه‌ای در عرصه خط آهن یاری رساند.

معاون نخست وزیر ابراز امیدواری کرد که کمیسیون بین‌الوزراتی میان دو کشور هرچه عاجل تشکیل گردد و زمینه‌های عملیاتی ساختن برنامه‌ها فراهم گردد.

آقای عظیم اوف همچنان در صحبت‌های خویش علاوه کرد: کشور ازبکستان صفحه جدیدی از روابط و همکاری با افغانستان را با آینده نگری باز می‌کند و امیدواریم شاهد رشد و شگوفایی بی‌سابقه در روابط و همکاری میان دو کشور دوست و برادر باشیم.

داکتر عبدالله نیز در این دیدار از همکاری های دولت ازبکستان اظهار امتنان کرد.

آقای عبدالله گفت که شرکت‌های ازبکستان در عرصه سرکسازی تجربه خوبی‌ دارند و افغانستان آماده است از این ظرفیت استفاده کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.