• انتشار: 7 مارس 2018
  • ساعت: 14:27
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 26824
پرینت

ازبکستان به دنبال ایفای نقش بیشتری در مذاکرات صلح افغانستان است

دولت ازبکستان گفته است که این کشور با دعوت شمار زیادی از دیپلمات های ارشد کشورها به کنفرانس بین المللی تاشکند برای افغانستان، به دنبال ایجاد فضای جدیدی برای گفتگوهای صلح دولت افغانستان با شورشیان طالبان است.

وزارت خارجه ازبکستان روز گذشته با نشر خبرنامه ای نوشت که کنفرانس بین المللی تاشکند در روزهای ۲۶ الی ۲۷ ماه مارچ و با محوریت گفتگوهای صلح افغانستان و تامین امنیت و تقابل منطقه ای برگزار می گردد.

تاکنون مشخص نشده است که آیا نمایندگانی از گروه طالبان نیز برای اشتراک در این کنفرانس دعوت شده اند و یا خیر؛ کنفرانسی که روسای جمهور افغانستان و ازبکستان آن را افتتاح می کنند.

لازم به ذکر است که کنفرانس بین المللی تاشکند برای افغانستان اولین نشست از این دست است که «شوکت میرزاوف» رئیس جمهوری ازبکستان پس از آنکه در سال ۲۰۱۶ به قدرت رسید میزبانی آن را بر عهده دارد. شوکت میرزاوف پس از گرفتن قدرت وعده سپرد که روابط کشورش را با جامعه جهانی بهبود بخشد.

در این کنفرانس شمار زیادی از مقامات و دیپلمات های ارشد کشورهای جهان به شمول «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، «تداماچی یاماموتو» نماینده سازمان ملل برای افغانستان، «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست های خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه شماری از کشورها از جمله چین، روسیه، آمریکا، انگلیس، آلمان، ایتالیا، فرانسه، ترکیه، هند، ایران، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی دعوت شده اند.

انتظار می رود که تمامی اشتراک کنندگان این کنفرانس موضع یکپارچه خود را در خصوص لزوم آغاز هر چه زودتر گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان بدون هیچ گونه پیش شرطی اعلام کنند.

دفتر شوکت میرزاوف رئیس جمهور ازبکستان هفته گذشته اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از طرح برگزاری اولین کنفرانس بین المللی تاشکند برای افغانستان اعلام حمایت کرده و گفته است که دولت آقای ترامپ در حال بررسی چهره های متشکل در هیات اعزامی آمریکا می باشد.

وزارت خارجه ازبکستان همچنین در بیانیه اش نوشته است که انتظار می رود در این نشست قطعنامه ای در خصوص تضمین ادغام گروه های مسلح به زندگی سیاسی افغانستان صادر گردد.

بیانیه وزارت خارجه ازبکستان می افزاید: «ازبکستان با ابتکار عمل در آغاز کنفرانس تاشکند در نظر دارد تا این نوع نشست را برای یک بار برگزار کند، اما تلاش های دو جانبه و چندجانبه اش را برای تقویت گفتگوهای صلح در افغانستان ادامه دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.