• انتشار: ۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۹:۴۵
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 66477
پرینت

ازبکستان: با وجود بدهی برشنا، به تامین برق به افغانستان ادامه می دهیم

وزیر تجارت و سرمایه گذاری خارجی ازبکستان گفته است که با وجود بدهی زیاد شرکت برق افغانستان، این کشور به تامین برق به افغانستان ادامه می دهد.

«سردار عمرزاکوف» وزیر تجارت و سرمایه گذاری خارجی و معاون نخست وزیر ازبکستان روز شنبه به خبرنگاران گفت که دولت موقت در افغانستان (طالبان) خود را موظف دانسته که بدهی اش را بابت واردات برق به ازبکستان پرداخت کند، اما تا آن زمان ازبکستان همچنان به تامین برق به افغانستان ادامه خواهد داد.

وی گفت: «ما گفتگوهایی با نمایندگان دولت موقت طالبان و مسئولان ریاست برشنا در افغانستان داشتیم. توافق بر این شد که به محض اینکه شرایط برای پرداخت بدهی هایشان اجازه بدهد این بدهی را پرداخت نمایند.»

عمر زاکوف افزود: «در حال حاضر شرایطی مانند به رسمیت شناخته نشدن دولت موقت طالبان و چالش های مرتبط با بانکداری در افغانستان سبب شده که ریاست برشنا نتواند بدهی اش را پرداخت کند.»

وزیر تجارت و سرمایه گذاری خارجی ازبکستان خاطر نشان کرد که اما با این وجود کشورش به تامین برق به افغانستان ادامه می دهد و حتی یک ساعت آن را قطع نخواهد کرد.

وی علاوه کرد تصمیم به ادامه برای تامین برق به افغانستان با وجود بدهی ها، تمایل ازبکستان برای کمک به مردم افغانستان در این شرایط دشوار است.

لازم به ذکر است که مسئولان ریاست برشنا پیش تر اعلام کرده بودند که این شرکت در حدود ۶۲ میلیون دالر به کشورهای همسایه بابت واردات برق بدهکار است.

آنها همچنین گفته بودند که برای پرداخت حداقل بخشی از این بدهی مجبور به فروش جایداد برخی چهره های سیاسی دولت پیشین است که به این ریاست بدهکار بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.