سیاست

ازبکستان: باید با طالبان در مورد تطبیق پروژه های بزرگ گفت و گو شود

ازبکستان معتقد است تطبیق پروژه های بزرگ در منطقه و جهان نیازمند صلح و ثبات در افغانستان است و در این راستا باید با حاکمان تازه افغانستان گفت و گو کرد.

به نقل از ایرنا، میرضیایف به یک روزنامه قزاقستانی گفت دستیابی به صلح و ثبات زودهنگام در افغانستان فرصت‌هایی را برای اجرای پروژه‌های بزرگ باز می‌کند همچنان گسترش گفت‌وگو با مقامات جدید این کشور ضروری است.

وی در این خصوص اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی مناسب افغانستان که پل زمینی طبیعی بین اوراسیا و آسیای جنوبی، شرق و غرب آسیا است که ارتباط فرامنطقه ای تعیین می کند.

میرضیایف گفت: «اگر ما اقدامات موثر هماهنگ را انجام ندهیم، افغانستان می تواند برای مدت طولانی منبع چالش ها و تهدیدهای جدید برای امنیت منطقه‌ای باقی بماند، دستیابی به صلح و ثبات کشور راه گسترش و همچنین فرصت‌های راهبردی جدیدی را برای اجرای پروژه‌های بزرگ اقتصادی، انرژی با اهمیت منطقه‌ای و بین المللی برای آن باز می‌کند.»

وی همچنان تاکید داشت که «بهبود اوضاع اقتصادی در افغانستان یک شط ضروری برای تضمین صلح پایدار و بلندمدت در اینجا است، از نظر من برای جلوگیری از تشدید اوضاع، گسترش گفتگو با مقام های جدید این کشور ضروری است. همچنان ارائه کمک های بشردوستانه اجتماعی و اقتصادی به مردم افغانستان. مهم تر از آن جلوگیری از بحران انسانی و نزاوی بین المللی می باشد».

این گزارش یادآور شد رئیس جمهوری ازبکستان پنجم و ششم دسامبر به قزاقستان سفر خواهد کرد.

وی چهارشنبه گذشته نیز در گفت و گو با الکساندر بورتنیکوف، رئیس سازمان امنیت روسیه در تاشکند با وی درباره موضوعات منطقه ای به ویژه افغانستان مذاکره کرده بود. دفتر رئیس جمهوری ازبکستان اعلام کرده دراین دیدار به همکاری مشترک برای مقابله با تهدیدات امنیتی، مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی توافق شد.

وزارت امور خارجه اربکستان نیز امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد عبدالعزیز کمیلف، وزیر امور خارجه این کشور روز جمعه، ۳ دسامبر با هلگا اشمیت، دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم درباره همکاری های دوجانبه تبادل نظر کردند.

 در این بیانیه آمده است: در این دیدار، روی ایجاد یک موضع توافق‌شده و یکپارچه این سازمان در مورد افغانستان و از جمله روی مسئله بازسازی افغانستان پس از جنگ، گفتوگو صورت گرفت.

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

  1. بنام خدا وسلام احترامات شما.
    نظر ریس جمهور محترم و مردم شریف ازبکستان همیشه در کوشش کمک به کشور ما افغانها بکند.بدبختانه باید گفت حقیقت را که چالش‌های کنونی از حد کنترول خارج است به دلیل اینکه
    کشور های استند منافع خود را در جنگ افغانها بیشتر میبینند. به وعده های خود عمل نمی‌کنند.

  2. امریکا می خواهد در افغانستان جنگ استخباراتی خود را ادامه دهد چون هدف امریکا افغانستان نیست بلکه از طریق افغانستان را پیدا کردن به کشورهای آسیای جنوبی وچین است همچنان روسیه وایران راه استفاده از عقیده مردم کشورهای جهان سوم که اسلامی هستندپیدا نموده که ابزار جنگ خود قرار می‌دهد که فعلا درحال استفاده کردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا