سیاست

ازبکستان از عضویت افغانستان در سازمان همکاری های شانگهای حمایت می کند

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور به منظور اشتراک در چهل و دومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری های اسلامی به تاشکند پایتخت ازبکستان رفته است.

آقای ربانی بعدازظهر امروز در مقر وزارت خارجه ازبکستان، با آقای عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان دیدار و گفتگو کردند.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه کشور در خبرنامه ای نوشته است که این دیدار در فضایی کاملا دوستانه برگزار شد و دو وزیر به گسترش هر چه بیشتر روابط دوستانه و همکاری ها میان دو کشور تاکید ورزیدند.

وزرای امور خارجه افغانستان و ازبکستان شرایط کنونی را زمینه مساعدی برای گشودن فصل جدیدی در روابط و همکاری های دوستانه میان دو کشور عنوان کردند.

آقای ربانی و آقای کاملوف، ضمن بحث مفصل در مورد همکاری های دوجانبه در عرصه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجارتی و فرهنگی، توافق نمودند تا وزارت های امور خارجه دو کشور به زودی زمانی را برای سفر رسمی هیاتی به ریاست وزیر امور خارجه ازبکستان به کابل مشخص سازند.

دو طرف تأکید ورزیدند که آجندای دیدارهای مقامات دو کشور در جریان این سفر رسمی، باید همه عرصه های ممکن برای توسعه همکاری های دوجانبه را تحت پوشش قرار دهد تا نهادهای ذیربط دو کشور، با امضای موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم و طرح پروژه های مشخص، به توسعه همکاری ها در آن عرصه ها عملا اقدام نمایند.

در این دیدار، آقای ربانی وزیر خارجه کشور خواهان حمایت ازبکستان از نامزدی افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری های شانگهای شد.

وزیر امور خارجه ازبکستان نیز از همکاری کامل این کشور در این زمینه به آقای ربانی اطمینان داد و وعده سپرد که ازبکستان در همه نشست های بین المللی پیرامون افغانستان حضور فعال خواهد داشت.

در پایان این دیدار، وزرای خارجه دو کشور توافقنامه استرداد مجرمین میان دو کشور را به امضا رساندند، و آن را نشانه خوبی از اعتماد دو طرف در همکاری های دو جانبه عنوان کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا