سیاستِتیتر یک

ازبکستان از جامعه جهانی خواهان حمایت از نظام بانکی افغانستان شد

«عبدالعزیزکاملوف» وزیر خارجه ازبکستان روز گذشته (چهارشنبه ۱۷ قوس) در دومین «نشست وزرای خارجه کشورهای آسیای میانه و ایتالیا» بار دیگر از جامعه جهانی خواست که تدابیری سنجیده شود تا تحریم ها علیه افغانستان برداشته شود و ضمن آزادسازی دارایی ها از نظام بانکی کشور نیز حمایت صورت بگیرد.   

لازم به ذکر است که دومین نشست کنفرانس وزرای خارجه کشورهای آسیای میانه با ایتالیا روز گذشته چهارشنبه ۱۷ قوس به میزبانی و ریاست ازبکستان در شهر تاشکند برگزار شد و وزرای خارجه کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و ایتالیا و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور کشورهای آسیای میانه حضور داشتند. وزیر خارجه ترکمنستان نیز از طریق ویدیو کنفرانس در این نشست حضور داشت.

در این نشست، وزرای خارجه کشورهای یاد شده در خصوص وضعیت فعلی و چشم انداز تعامل شان با یکدیگر و نحوه واکنش در مقابل چالش های نوین به شمول مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.  

عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبکستان گفت: «مردم افغانستان در شرایط بسیار دشواری بسر می برند و وضعیت حقوق بشری در افغانستان در آستانه فاجعه قرار دارد.»

وی افزود: «در دستان ماست که برای مردم افغانستان حمایت های موثر انجام دهیم. باید کوریدوری برای فراهم نمودن حمایت های بشردوستانه جهت جلوگیری از بحران انسانی آماده گردد. ما همچنین از جامعه جهانی می خواهیم که تحریم ها علیه افغانستان را بردارند، و ضمن آزادسازی دارایی های این کشور در بانک های جهانی، از بازسازی نظام بانکی افغانستان نیز حمایت کنند.»

وزیر خارجه ازبکستان علاوه کرد: «قدرتی جدید در افغانستان حاکم است؛ دولت موقت به رهبری طالبان، که به شدت به دنبال کسب مشروعیت از جامعه جهانی است. معتقدیم که منطبق با واقعیت فعلی در افغانستان، با حاکمان جدید در این کشور راهی برای گفتگو باز کنیم تا از وقوع یک بحران دیگر برای این کشور بحران زده جلوگیری کنیم. به همین خاطر است که ازبکستان جزو اولین کشورهایی بود که از تشکیل دولت موقت به رهبری طالبان به امید عملکرد موفق به نفع جامعه چند ملیتی افغانستان استقبال کرد.»  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا