• انتشار: 22 آگوست 2020
  • ساعت: 11:15
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47497
پرینت
در گفت و گوی تلفنی اتمر با همتای ازبکستانی اش مطرح شد

ازبکستان آماده است مذاکرات بین الافغانی را میزبانی کند

تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، در مورد سفر قریب الوقوع اقای اتمر به ازبکستان، روند صلح، فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح، آزادی زندانیان باقیمانده، ضرورت آتش بس بشردوستانه، اهمیت اجماع منطقه ای و بین المللی در مورد روند صلح و آغاز مذاکرات میان افغانستان و طالبان از موضوعات مورد بحث اتمر و کاملوف بود.

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه با عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه ازبکستان از طریق تلفون صحبت کرد. در این گفتگو ها ازبکستان برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی اعلام آمادگی کرد.

وزارت خارجه در یک بیانیه ای گفت در این صحبت تلفنی که هفته گذشته انجام شد آقای اتمر خواهان تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور شده است.

در این بیانیه آمده است هردو جانب با تاکید بر تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، در مورد سفر قریب الوقوع اقای اتمر به ازبکستان، روند صلح، فیصله های لویه جرگه مشورتی صلح، آزادی زندانیان باقیمانده، ضرورت آتش بس بشردوستانه، اهمیت اجماع منطقه ای و بین المللی در مورد روند صلح و آغاز مذاکرات میان افغانستان و طالبان، صحبت کردند.

در این بیانیه همچنان آمده است وزیر امور خارجه ازبکستان از تلاش های وزیر امور خارجه افغانستان در راستای تقویت روابط دو جانبه میان تاشکند و‌ کابل، ابراز خرسندی کرد و از سفر قریب الوقوع ایشان به تاشکند، بر آمادگی کشورش برای ایجاد فضای مساعد و میزبانی مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در شهر سمرقند آن کشور به آقای اتمر تاکید کرد.

در پایان، آقای اتمر با ابراز سپاس از همکاری های ازبکستان به افغانستان، راه اندازی و اجرای پروژه های مختلف از جانب آن کشور در افغانستان و اعلام آمادگی مجدد ازبکستان از میزبانی مذاکرات صلح، اجماع منطقه ای و جهانی در حمایت از این روند را مهم و حیاتی خواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.