• انتشار: 5 اکتبر 2019
  • ساعت: 14:35
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 38367
پرینت
سفر هیأت طالبان به پاکستان و دیدگاه های متفاوت ارگ و وزارت خارجه

ارگ مخالف و وزارت خارجه موافق سفر هیأت طالبان به پاکستان است

سفر هیأت طالبان به پاکستان و دیدار با مقامات این کشور و زلمی خلیل زاد سبب تقابل دیدگاه بین ارگ و وزارت خارجه افغانستان شده است.

هیأت دوازده نفری طالبان به رهبری ملا غنی برادر هفته گذشته به پاکستان سفر و با مقامات این کشور دیدار کرد.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، روز پنجشنبه (۱۱ میزان) در یک نشست خبری در کابل از دیدار مقام‌های پاکستانی با نمایندگان طالبان در اسلام‌آباد انتقاد کرد و آن را خلاف تمام اصول روابط میان کشورها خواند.

اما صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز جمعه (۱۲ میزان) در یک مصاحبه تلویزیونی گفت این بار پاکستان برای آغاز گفتگوهای صلح می‌کوشد از همین‌رو وزارت خارجۀ افغانستان از میزبانی این کشور از طالبان استقبال می‌کند.

آقای احمدی بیان داشت:”صلح از اولویت‌هاست، صلح نیاز مردم افغانستان است و ما باید یک روزی به صلج برسیم. طبیعتأ از تلاش هر کشوری در این راستا استقبال می‌کنیم. امیدوار هستیم پاکستانی‌ها به خاطر کشاندن طالبان به میز مذاکره این بار با دولت افغانستان رو راست و عملی کار بکند.”

این دو دیدگاه متضاد، تقابل مستقل ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه در مورد سفر هیئت طالبان به اسلام‌آباد را نشان می‌دهد.

اما صبح امروز شنبه؛ صدیق صدیقی در صفحه تویترش نوشت:” پالیسی حکومت در مورد صلح از سوی ارگ ریاست جمهوری اعلام شده و استقبال سخنگوی وزارت امور خارجه از سفر هیات طالبان به پاکستان نظر شخصی او می‌باشد و پالیسی حکومت را بازتاب نمی‌دهد.”

صبغت‌الله احمدی در مصاحبه با خبرگزاری جمهور بار دیگر تاکید کرد اظهارات او درباره سفر هیئت طالبان به اسلام‌آباد دیدگاه رسمی وزارت امور خارجه بوده و دیدگاه شخصی وی نیست.

آقای احمدی گفت:” وزارت خارجه ازهر تلاشی برای زمینه سازی گفتگوهای صلح استقبال می کند.{پیرامون سفر طالبان به اسلام آباد} امیدواریم پاکستان صادقانه با تعهدات خود پیرامون صلح افغانستان عمل کند. موضوعات یاد شده دیدگاه شخصی نه بلکه دیدگاه وزارت خارجه است.”

این در حالی است که وزارت امور خارجه و ارگ ریاست جمهوری همواره بر اولویت صلح در کشور تاکید کرده‌اند و حال دیده می‌شود این دو نهاد مهم حکومتی در مورد مسایل  مربوط به صلح اختلاف دیدگاه شدیدی دارند و این امر نگرانی‌های جدی را به میان آورده است.

دیده شود که تقابل دیدگاه ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه در مورد سفر هیئت طالبان به اسلام‌آباد که به مسایل صلح افغانستان ارتباط می‌گیرد به کجا کشیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.