• انتشار: 4 ژانویه 2021
  • ساعت: 12:19
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 52835
پرینت

ارگ: عضویت خالد نور در هیات مذاکره کننده صلح لغو نشده است

ارگ ریاست جمهوری گفت هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان، ۲۱ عضو دارد که یکی از آنها، خالد نور فرزند عطا محمد نور رئیس اجرائیوی حزب جمعیت اسلامی می باشد.

ریاست جمهوری، شایعات لغو عضویت خالد نور در هیات مذاکره کننده صلح از سوی رئیس جمهور غنی را رد کرد.

ارگ ریاست جمهوری گفت هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان، ۲۱ عضو دارد که یکی از آنها، خالد نور فرزند عطا محمد نور رئیس اجرائیوی حزب جمعیت اسلامی می باشد.

حدود یک هفته پیش ( در تاریخ ۸ جدی)، امنیت ملی و لوی څارنوالی به طور مشترک، برادر وزیر صحت عامه و سه کارمند این وزارت را به جرم رشوه دستگیر کردند و بعد از آن (در تاریخ ۱۱ جدی)، رئیس جمهور، احمد جواد عثمانی وزیر صحت عامه را از سمتش برکنار کرد.

عطامحمد نور در این رابطه واکنش شدید نشان داد و با آن مخالفت کرد و در صفحۀ فیسبوک خود نوشت محمد اشرف غنی رئیس جمهور، می خواست در مورد این مشکل، از طریق تیلیفون با وی صحبت کند؛ اما او خواست رئیس جمهور را نپذیرفته و به این شرط آماده به دیدار است که عثمانی به وظیفۀ خود باز گردد.

از روز گذشته، برخی افراد در صفحات فیسبوک خود نوشته اند رئیس جمهور، در واکنش به مخالفت عطامحمد نور، عضویت خالد نور پسر عطامحمد نور در هیئت مذاکره کنندۀ صلح را لغو کرده است.

انجنیر محمود حیدری در فیسبوک خود نوشت: «رئیس جمهور محمد اشرف غنی، در واکنش به اعتراض عطامحمد نور به برکناری وزیر صحت عامه و مخالفت وی در برابر اقدام ارگ ریاست جمهوری، عضویت خالد نور در هیات گفتگو کنندۀ صلح را لغو کرده است.»

اما دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، اظهاراتی که گویا عضویت خالد نور در هیات مذاکراتی صلح لغو شده است را رد کرد.

مولوی عطاءالله لودین ​​عضو هیات مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان نیز امروز، در کابل به خبرنگاران گفت قرار است فردا خالد نور نیز همراه با هیئت مذاکراتی به قطر برود؛ زیرا در فهرست کسانی که برای آنها تکت های پرواز به قطر گرفته شده است، نام خالد نور نیز موجود می باشد.

پس از هشتاد روز بحث در قطر، هیات های مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح به توافق رسیدند و سپس برای مشوره با رهبران؛ گفتگوها را برای سه هفته به تعلیق در آوردند.

قرار است هیات جمهوری اسلامی افغانستان، دوشبنه (۱۵ جدی)، از کابل به دوحه سفر کنند و بتاریخ ۱۶ جدی، هیات های مذاکره کنندۀ هر دو طرف، روند دوم مذاکرات صلح را آغاز خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.