• انتشار: 17 آگوست 2020
  • ساعت: 18:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47322
پرینت

ارگ: طالبان زندانیان حکومت را به طور کامل رها نکرده اند

آقای صدیقی که امروز (دوشنبه، ۲۷ اسد) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت برای آغاز این مذاکرات، روند رهایی اسیران نیروهای دولتی توسط طالبان باید تکمیل شود.

ارگ ریاست‌جمهوری اعلام کرد گروه طالبان هنوز یک تعداد اندک از اسیران نیروهای دولتی را رها نکرده و این موضوع مانعی برای آغاز مذاکرات صلح می‌باشد.

آقای صدیقی که امروز (دوشنبه، ۲۷ اسد) در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت برای آغاز این مذاکرات، روند رهایی اسیران نیروهای دولتی توسط طالبان باید تکمیل شود.

او افزود: «حکومت براساس فرمان رییس‌جمهوری و به‌درخواست لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح روند آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان باید تطبیق شود، اما طالبان نیز اسیران ما (حکومت) را تابه‌حال رها نکرده‌اند.»

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری تأکید کرد باید در روند صلح هر دو طرف اقدام کند.

از سویی هم، او طالبان را متهم به خلق موانع در برابر روند صلح کرده گفت: «چه موانعی برای تکمیل رهایی اسیران ما نزد طالبان وجود دارد؟ چرا این گروه آنان را رها نمی‌کند.»

صدیق صدیقی افزود دولت افغانستان اقدامات لازم را برای آغاز مذاکرات صلح برداشته، اما این گروه اقدام لازم برای آن را انجام نداده است.

در همین حال، او افزود دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح آماده است.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری همچنان افزود دولت تاکنون قدم‌هایی زیادی برای صلح برداشته و از این بعد نیز حاضر است که «گام‌های» بیشتری بر دارد.

از سویی هم، آقای صدیقی با اشاره به نگرانی‌های شماری از کشورهای خارجی از جمله فرانسه در مورد رهایی زندانیان طالبان که در کشتن شهروندان این کشور متهم اند، گفت حکومت افغانستان یک‌جا با این کشورها در تلاش ایجاد یک راه‌حل است.

او تأکید کرد: «حکومت افغانستان یک‌جا با متعهدین خود در رابطه با نگرانی این کشورها راجع به رهایی شش نفر است، با متحدان ما کار می‌کند. تلاش صورت خواهد گرفت تا یک راه‌حل پیدا شود.»

عدم تکمیل رهایی اسیران نیروهای دولتی توسط گروه طالبان درحالی توسط حکومت افغانستان مطرح می‌شود که این گروه پیش از این گفته بود روند رهایی اسیران نیروهای دولتی را تکمیل کرده است.

رهایی زندانیان دولت و طالبان در توافق‌نامه‌ی صلح امریکا و طالبان که در دوحه امضا شد، مطرح شده است. براساس این توافق‌نامه، باید پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی دولت افغانستان رها می‌شدند، اما این روند تا کنون بنا بر دلایلی تکمیل نشده است.

از سویی هم، دولت قبلا با آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان مخالفت کرده بود اما بنا به درخواست لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، رییس‌جمهور اشرف غنی فرمان رهایی این زندانیان را نیز صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.