• انتشار: 29 نوامبر 2017
  • ساعت: 19:29
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25590
پرینت

ارگ ریاست جمهوری به گفته های اخیر محمد محقق در تهران واکنش نشان داد

ارگ ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای به گفته های اخیر محمد محقق معاون ریاست اجرایی کشور در کنفرانس محبان اهل بیت در تهران واکنش نشان داد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری در بیانیه اش نوشته است “دولت جمهوری اسلامی افغانستان از مدت‌ های طولانی تا اکنون در یک مبارزه‌ ی سخت و جدی علیه گروه‌‌ های تروریستی به ‌شمول داعش قرار داشته و قربانی‌ های بی ‌شماری دراین مسیر متقبل شده‌ است.”

“حکومت، همواره از گسترش نفوذ و عملی ‌شدن پلان ‌های گروه ‌های تروریستی جلوگیری کرده و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هم ‌اکنون در خط نخست مبارزه علیه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی قرار دارند.”

بیانیه ارگ می افزاید که اظهارات اخیر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه در تهران در مغایرت با اصول سیاست خارجی، منافع ملی، ثبات و امنیت کشور و قوانین نافذۀ افغانستان قرار داشته و به‌ هیچ وجه نمایندگی از نظریات دولت افغانستان نمی‌ کند.

بیانیه علاوه می کند “بناً این نظریات نباید به هیچ وجه باعث تشنج و یا خدای ناخواسته نفاق میان مردم ما شود. این اظهارات از سوی دولت افغانستان در روشنایی منافع ملی و قوانین نافذۀ کشور به ‌گونۀ جدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.”

ارگ ریاست جمهوری در بیانیه اش تصریح می کند که قوانین افغانستان، خدمت عسکری و نظامی را برای اتباع کشور صرفاً در چوکات حاکمیت ملی و تحت بیرق پر افتخار کشور جواز می‌دهد و بس. “حکومت تصریح می ‌دارد که افغانستان هیچ ‌گاه در جنگ ‌های نیابتی شامل نبوده و نیز اجازه نخواهد داد که این کشور در آینده به میدان جنگ ‌های نیابتی مبدل گردد.”

دولت افغانستان مصمم است که مشکل اتباع افغانستان را که در کشورهای دیگر در منازعات شامل شده، از طریق تفاهم و احترام متقابل براساس موازین بین‌المللی در منطقه، حل نماید.

حکومت وحدت ملی برمبنای اصل رابطه دولت با دولت با تمام کشورهای همسایه، منطقه و جهان مناسبات نیک داشته و برای توسعۀ هرچه بیشتر این روابط، گام‌های عملی را برداشته و در آینده نیز اقداماتی را برای تحکیم آن، انجام خواهد داد.

لازم به ذکر است که چندی پیش محمد محقق معاون ریاست اجرایی کشور در جریان کنفرانس محبان اهل بیت در تهران از لشکر فاطمیون که عمدتا متشکل از مهاجران افغان در ایران هستند بخاطر شکست گروه داعش در کشورهای عراق و سوریه قدردانی کرد.

این گفته های وی واکنش های متعددی را در کشور به دنبال داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.