• انتشار: 24 آوریل 2021
  • ساعت: 14:18
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 57260
پرینت
تظاهرات هواداران مارشال دوستم در اعتراض به والی جدید فاریاب

ارگ تنها شعار مردم سالاری سر می دهد

بابر فرهمند نوشته است: «حفظ جمهوریت نیاز به اجماع ملی و اتحاد واقعی دارد. اما دیده می‌شود که ارگ ریاست‌جمهوری با شعار مردم‌سالاری در پی تحکیم دیکتاتوری است.»

هواداران مارشال عبدالرشید دوستم؛ رهبر جنبش ملی در اعتراض به تعیین والی جدید برای ولایت فاریاب در مرکز این ولایت راه‌پیمایی کردند.

این تظاهرات به دستور دوستم از سوی هوادارانش و حزب جنبش راه اندازی شده در آن صدها تن زن و مرد شرکت دارند.

ارگان‌های محل محمد داود لغمانی را به جای نقیب الله فایق به حیث والی فاریاب تعیین کرده است.

اما ساکنان فاریاب به این تصمیم اعتراض دارند.

عنایت‌الله بابر فرهمند؛ معاون شورای عالی مصالحه‌ ملی و عضو حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان نیز به تصمیم رییس‌جمهور اشرف غنی برای تعیین محمد داوود به‌حیث والی جدید ولایت فاریاب واکنش نشان داده است.

فرهمند در صفحه‌ی رسمی فیس‌بوک خود نوشته است که تغییر و تبدیل در ادارات یک اصل انکارناپذیر است، اما تغییراتی که به‌گفته‌ او در یک شرایط حساس امنیتی و تاریخی بدون مشورت صورت بگیرد، «کمر جمهوری‌خواهان را می‌شکند».

فرهمند نوشته است که او به‌عنوان یکی از باشندگان شمال کشور، هیچ‌گونه نشانه‌ای برای «موثریت و مفیدیت» محمد داوود که «کوچک‌ترین بلدیت قبلی» با ولایت فاریاب ندارد، نمی‌بیند.

معاون شورای عالی مصالحه‌ ملی گفته است که محمدداوود به‌رویت یک تصمیم سیاسی به‌عنوان والی فاریاب تعیین شده و با بزرگان و مردم فاریاب هیچ مشوره نشده است.

فرهمند نوشته است که امروز همه به‌صورت مشترک از حوزه‌ جمهوریت دفاع می‌کنند و هدف همه حفظ، تحکیم و تطبیق کامل ارزش‌های نظام مردم‌سالار است. به‌گفته‌ او، نظام جمهوریت تصامیم بزرگ و مرتبط به سرنوشت ملت را براساس اراده‌ی مردم می‌گیرد.

با این حال، او نوشته است: «حفظ جمهوریت نیاز به اجماع ملی و اتحاد واقعی دارد. اما دیده می‌شود که ارگ ریاست‌جمهوری با شعار مردم‌سالاری در پی تحکیم دیکتاتوری است.»

فرهمند تصمیم رییس‌جمهور غنی مبنی بر تعیین والی جدید برای ولایت فاریاب را «سیاسی» خوانده و گفته است که هیچ تصمیمی بدون اراده‌ی مردم فاریاب و ولایات شمال قابل تطبیق نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.