اجتماعیفرهنگی هنری

ارکستر زنان افغانستان اولین اجرای بین المللی اش را در سوئیس انجام داد

اولین ارکستر زنان افغانستان مشتکل از ۳۵ زن که همگی با حجاب و سرخ رنگ پوشیده بودند، روی صحنه رفته و برخی آله های موسیقی سنتی افغانستان مانند «رباب» را اجرا کردند.

بسیاری از نوازنده های این ارکستر به شمول ظریفه ادیبه ۱۸ ساله و نگین خپلواک ۱۹ ساله می گویند که بخاطر ترس از مواجه شدن با خشونت، مجبور بوده اند آله های موسیقی شان را در افغانستان پنهان کنند.

نگین خپلواک گفت “زمانی که به خانه می روم، ترس از این دارم که یکی بیاید و مرا بکشد. من از امنیت خودم می ترسم.”

او می گوید که تنها پدرش از اشتراک او در این ارکستر حمایت می کرده است.

لازم به ذکر است که «زهره» نام این ارکستر است و در سال ۲۰۱۴ توسط ۵ عضو اصلی این ارکستر و به عنوان بخشی از انستیتوت ملی موسیقی افغانستان تاسیس گردید.

ادیبه که در ولایت غزنی زندگی می کند نیز می گوید با توجه به اینکه به مدت طولانی در زمان حکومت طالبان، هنر و موسیقی به طور کامل ممنوع بود، هم اکنون اقوام او هنوز نتوانسته اند از آن احساسات محافظه کارانه شان در مقابله با اجرای زنان در ارکستر دست بردارند.

او می گوید “اما من مطمئنم که موسیقی بد نیست که من از ان احساس شرم کنم. موسیقی حرفه ی من است. موسیقی زیبا است. من باید افتخار کنم که یک موزیسین هستم.”

لازم به ذکر است که ادیبه و خپلواک هر دو به نوبت رهبری ارکستر را بر عهده داشتند.

خپلواک اظهار امیدواری می کند که اجراهای بین المللی بیشتری در پیش روی ارکستر زنان باشد. “می خواهیم که سفری دیگر به کشوری دیگر داشته باشیم، زیرا می خواهیم به مردم دنیا نشان دهیم که زنان افغانستان توانایی دارند و می توانیم هر کاری انجام دهیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا