• انتشار: 5 اکتبر 2017
  • ساعت: 08:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24892
پرینت
عفو بین الملل:

اروپا با اخراج اجباری مهاجران افغان قوانین بین المللی را نقض کرده است

سازمان عفو بین الملل گفته است که اتحادیه اروپا با اخراج اجباری پناهجویان افغان با وجود ادامه خشونت ها در افغانستان، قوانین بین المللی را نقض کرده است.  

سازمان عفو بین الملل امروز پنجشنبه گفت شماری از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی شان توسط اروپا پذیرفته نشده و به افغانستان «به اجبار» بازگشت داده شده اند، با خطرات گوناگونی به شمول شکنجه، اختطاف و یا مرگ مواجه هستند.

عفو بین الملل افزود که در سال ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دست کم ۹۵۰۰ پناهجوی افغان در اروپا پذیرفته نشد و به افغانستان بازگشت داده شدند. این در حالیست که در سال ۲۰۱۵ دست کم ۳۵۰۰ پناهجوی افغان درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده بود.

به گفته سازمان عفو بین الملل، آمار بالا دو دسته از مهاجران را شامل می شود؛ یکی آن دسته از مهاجران که پس از رد درخواست پناهندگی شان توسط مقامات بازداشت شده و سپس به اجبار به افغانستان بازگشت داده شده اند؛ و دسته ی دیگر، شامل آن دسته از مهاجران می شود که خود داوطلبانه و با دریافت کمک مالی به افغانستان بازگشته اند.

عفو بین الملل امروز در گزارشش نوشت: “دولت های اروپایی به طور فزاینده ای پناهجویان را که از خطر فرار کرده بودند، به خطر باز می گردانند، که این خود نقض آشکار قوانین بین المللی است.”

اروپا در حالی پناهجویان افغان را به اجبار به افغانستان باز می گردانند که آمار تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری های نیروهای امنیتی با تروریستان و شورشیان مسلح همچنان در حال افزایش است.

براساس گزارشی از دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، در سال ۲۰۱۶ دست کم ۱۱۵۰۰ غیرنظامی افغان که یک سوم آن را کودکان تشکیل می دانند، در کشور کشته و یا زخمی شدند.

همچنین سازمان ملل می گوید که آمار تلفات غیرنظامیان در شش ماهه اول سال میلادی جاری نیز رکورد دار است.

سازمان عفو بین الملل برای کامل شدن گزارش خود با ۱۸ پناهجوی افغان به شمول زنان و کودکان که به اجبار اخراج شده اند، گفتگو کرده است.

یک زن که با خانواده اش از کشور ناروی اخراج شده بودند می گوید که چند ماه پس از بازگشت به افغانستان، شوهرش اختطاف شده و سپس کشته شده است.

در موردی دیگر، کودک دو ساله ای که به همراه خانوده اش از ناروی اخراج شده بود، در سال ۲۰۱۶ در یک حمله تروریستی گروه داعش به مسجد اهل تشیع در کابل زخمی شد.

آنا شی محقق سازمان عفو بین الملل در امور مهاجرت می گوید: “آنها که عمدا شواهدات موجود مبنی بر افزایش خشونت ها در افغانستان و اینکه هیچ جای افغانستان امن نیست را نادیده می گیرند، پناهجویان را با خطر شکنجه، اختطاف و یا مرگ مواجه می سازند.”

سازمان عفو بین الملل از تمامی کشورهای اروپایی خواست تا اخراج اجباری بیشتر مهاجران را به حالت توقف در آورند تا زمانی که وضعیت افغانستان اجازه بازگشت ایمن و با احترام را برای پناهجویان رد شده فراهم آورد.

لازم به ذکر است که گزارش سازمان عفو بین الملل امروز به دنبال آن انشتار یافت که آلمان ماه گذشته روند اخراج اجباری پناهجویان افغان را از سر گرفت. این پروسه پس از انفجار بمبی قوی مقابل سفارت این کشور در چهارراهی زنبق شهر کابل به طور موقف متوقف شده بود.

به گفته ی سازمان عفو بین الملل، با توجه به شرایط موجود در افغانستان به شمول نرخ بیکاری بالا، اقتصاد ضعیف و اخراج گسترده مهاجران از کشورهای پاکستان و ایران، پناهجویان اخراج شده از کشورهای اروپایی با آینده ای نامعلوم مواجه هستند.

این سازمان می افزاید برخی از پناهجویان زمانی که کودک بودند افغانستان را ترک کرده اند و هم اکنون هیچ خاطره ای از این کشور ندارند؛ و برخی دیگر که شاید همجنس گرا و یا دیگر مسلمان نباشند، ممکن است با شکنجه طالبان مواجه گردند.

حوریه مصدق محقق عفو بین الملل در افغانستان می گوید: “همان کشورهای اروپایی که زمانی وعده حمایت برای آینده ای بهتر به افغان ها داده بودند، هم اکنون امید آنها (افغان ها) را بر باد می دهند و آنها را در کشوری ترک می کنند که وضعیت بدتر شده است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.