• انتشار: 17 اکتبر 2019
  • ساعت: 15:16
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38761
پرینت

اردوغان نامه توهین آمیز ترامپ را در سطل آشغال انداخت

به گزارش برخی رسانه ها رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نامه توهین امیز ترامپ را در سطل آشغال انداخته است.

تاریخ این نامه ۹ اکتبر (هشت روز پیش) است. این نامه پس از خارج شدن نیروهای امریکایی از سوریه برای آقای اردوغان فرستاده شده است.

در این نامه آقای ترامپ به رییس جمهور ترکیه گفته: “سخت نگیر. حماقت نکن!”

منابع ریاست جمهوری ترکیه به بی‌بی‌سی گفته‌اند این نامه “کاملا از سوی آقای اردوغان رد شده است”.

ترکیه در روزی که این نامه را دریافت کرد، عملیاتی را علیه نیروهای کرد در شمال سوریه آغاز کرد.

آقای ترامپ به خاطر خارج کردن نیروهای امریکا با انتقادات شدیدی روبرو است. برخی معتقدند که این اقدام امریکا به منزله چراغ سبز دادن به ترکیه برای آغاز عملیات نظامی علیه نیروهای کرد در شمال سوریه بوده است.

اعضای مجلس نمایندگان کنگره امریکا با اکثریت آراء از تصمیم دونالد ترامپ، رییس جمهوری، برای خروج نظامی از سوریه انتقاد کرده‌اند. این مصوبه با واکنش خشم‌آلود رییس جمهوری مواجه شده است.

در رای‌گیری در مورد بیانیه مخالفت با سیاست دولت در مورد سوریه، اعضای مجلس نمایندگان امریکا با اکثریت ۳۵۴ رای موافق در برابر ۶۰ رای مخالف این بیانیه را تصویب کردند و سیاست دولت را نادرست خواندند. اکثریت مجلس نمایندگان کنگره امریکا در اختیار حزب دموکرات است اما در این رای‌گیری، بیش از یکصد و بیست تن از اعضای حزب جمهوری‌خواه – حزب رییس جمهوری – هم به این بیانیه که توسط اکثریت دموکرات تهیه شده بود رای موافق دادند.

روز دوشنبه هفته گذشته رییس جمهوری امریکا اعلام کرد چند صد نظامی این کشور مستقر در مناطق کردنشین شمال شرق سوریه را خارج می‌کند.

این افراد در جریان جنگ با نفرات داعش به شبه‌نظامیان تشکل موسوم به نیروی دموکراتیک سوریه کمک می‌کردند.

در پی خروج نظامی امریکا، دولت ترکیه اعلام کرد در نظر دارد جهت ایجاد یک منطقه حایل در مرز سوریه به سرزمین‌های تحت اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه نیرو اعزام کند و عملیات نظامی ارتش این کشور با بمباران هوایی و توپخانه در روز چهارشنبه آغاز شد و از روز پنجشنبه، واحدهای نظامی ارتش و متحدان سوری ترکیه به جبهه اعزام شدند.

اقدام ترکیه با انتقادات گسترده در سطح جهانی از جمله از سوی شماری از کشورهای اروپایی و همچنین دولت امریکا مواجه شده و مخالفان دونالد ترامپ تصمیم او را عامل بروز این وضعیت دانسته و در مورد احتمال فرار نفرات داعش از زندان‌های نیروهای دموکراتیک سوریه هشدار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.