• انتشار: 16 آگوست 2020
  • ساعت: 10:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 47220
پرینت

اردوغان: ترکیه از شرق مدیترانه عقب نشینی نمی کند

اردوغان در جریان سخنرانی روز شنبه خود گفت: «ما هرگز در فلات قاره خود به راهزنی تعظیم نخواهیم کرد. ما هرگز در مقابل زبان تهدید و تحریم عقب نشینی نخواهیم کرد.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه اعلام کرد ترکیه نه با تهدید به تحریم و نه با حمله، از قلمرو مدیترانه‌ای خود عقب نشینی نخواهد کرد.

این موضع یک روز پس از آن اعلام شد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز جمعۀ خود، از یونان حمایت و اقدامات آنکارا در آبهای شرق مدیترانه را خصمانه و خطرناک توصیف کردند.

تنش میان یونان و ترکیه، دو عضو ناتو، هفته گذشته پس از آن افزایش یافت که ترکیه کشتی «اوروچ رئیس» را به همراه چند ناو جنگی به آبهای شرق مدیترانه فرستاد تا به نقشه برداری از منابع احتمالی نفت و گاز در این مناطق و انجام حفاری‌های مربوطه بپردازد.

عملیات اکتشاف در مناطقی از شرق مدیترانه انجام می‌شد که هر دو کشور یونان و ترکیه ادعای حاکمیت بر آن را داشتند.

اردوغان در جریان سخنرانی روز شنبه خود گفت: «ما هرگز در فلات قاره خود به راهزنی تعظیم نخواهیم کرد. ما هرگز در مقابل زبان تهدید و تحریم عقب نشینی نخواهیم کرد.»

او افزود کشتی «اوروچ رئیس» که در جایی میان قبرس و جزیره یونانی کرت است، تا ۲۳ اوت به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

در حال حاضر ناوچه‌های یونانی، این کشتی را تعقیب می‌کنند و چهارشنبه گذشته نیز درگیری کوچکی میان ناوهای جنگی هردو طرف روی داد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز جمعه خود، بر این موضوع نیز تاکید کردند که وخیم‌تر شدن روابط با ترکیه، عواقب استراتژیک بسیار گسترده‌تری برای کل اتحادیه اروپا، فراتر از مدیترانه شرقی در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.