سیاست

ارتش پاکستان: دیورند خط نیست، مرز رسمی است؛ به حصارکشی خود ادامه می دهیم

در پی جنجال های اخیر در مورد خط دیورند و حصارکشی های پاکستان، ارتش پاکستان اعلام کرده است که دیورند از نگاه آنها یک «خط» نیست، بلکه «مرز رسمی بین المللی» میان افغانستان و پاکستان می باشد.

جنرال بابر افتخار سخنگوی ارتش پاکستان امروز (چهارشنبه ۱۵ جدی) گفت که چیزی به نام خط دیورند وجود ندارد، بلکه دیورند مرز رسمی بین المللی میان افغانستان و پاکستان می باشد.

وی تاکید کرد که پاکستان به حصارکشی اش در امتداد این خط ادامه خواهد داد.

این در حالیست که نیروهای طالبان طی هفته های اخیر بارها حصارهای پاکستان در امتداد این خط در ولایات نیمروز و ننگرهار را تخریب کرده اند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز روز گذشته گفته بود که جنجال های موجود درباره خط دیورند را از مسیر دیپلماتیک با طالبان حل و فصل خواهد کرد و این کشور به حصارکشی خود ادامه خواهد داد.

پیش از آن هم برخی مقامات پاکستانی اعلام کرده بودند که جنجال های موجود بر سر مسئله خط دیورند را با طالبان حل کرده اند، اما مقام های طالبان این گزارش ها را رد کرده و گفتند که هیچ توافقی در این خصوص نشده است.

لازم به ذکر است که قرارداد ایجاد خط دیورند در سال ۱۸۹۳ میلادی توسط هند تحت مستعمره انگلیس با نمایندگی «هنری مورتیمور دیورند» با افغانستان تحت حاکمیت عبدالرحمن خان به امضا درآمد که به موجب این قرارداد، این خط به طول بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر ایجاد و مساحتی به میزان ۱۰۳ هزار کیلومتر مربع به هند مستعمره انگلیس واگذار گردید.  

اما حدود نیم قرن بعد کشور پاکستان از هند بوجود آمد و این خط را مرز رسمی میان افغانستان و کشور تازه تاسیس خود عنوان کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا