سیاست

ارتش پاکستان دو فرمانده ارشد طالبان پاکستان را به طالبان افغانستان تحویل داده است

براساس گزارش ها، ارتش پاکستان دو فرمانده ارشد تحریک طالبان پاکستان را به طالبان افغانستان تحویل داده است تا در صورت موفقیت در گفتگوهای صلح با این گروه، این دو فرمانده توسط طالبان افغانستان آزاد گردند.

دو فرمانده ارشد طالبان پاکستان به نام های «مسلم خان» و «محمودخان» از گروه ملا فضل الله در «سوات» پاکستان می باشند که در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط ارتش پاکستان دستگیر شدند.

هم اکنون گفته می شود که ارتش پاکستان برای پیشبرد مذاکرات صلح با تحریک طالبان پاکستان، این دو فرمانده را به مقام های طالبان افغانستان تحویل داده است تا در صورت موفقیت آنها آزاد گردند.

منابع آگاه از این موضوع بدون افشای هویت خود به بخش رادیو مشال رادیو آزادی گفته اند که در حال حاضر یک هیات از ارتش پاکستان در کابل حضور دارد و با میانجی گری طالبان افغانستان با رهبران طالبان پاکستان گفت و گو می کند.

کارنامه دو فرمانده طالبان پاکستان در گزارش این طور آمده است:

«مسلم خان سخنگوی طالبان در سوات تحت رهبری ملا فضل الله بود. او به ۳‍۱ مورد قتل متهم است که در دسامبر سال ۲۰۱۶ از سوی یک محکمه نظامی به اعدام محکوم شد. محمود خان عضو شورای مرکزی طالبان در سوات بود. او در مذاکرات نیز سهم داشت. محمود خان به اتهام ربودن دو شهروند چین به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.»

مقام های طالبان افغانستان و ارتش پاکستان تاکنون در خصوص این گزارش اظهار نظری نکرده اند.

تحریک طالبان پاکستان با طالبان افغانستان رابطه نزدیکی دارد و این نخستین باری نیست که طالبان افغانستان نقش میانجی را میان دولت و طالبان پاکستان بازی می کند.

سال گذشته خورشیدی نیز طالبان افغانستان میزبان چندین دور از مذاکرات صلح میان این دو بود که سرانجام به یک آتش بس موقت یک ماهه میان آنها انجامید.

همچنین ویدیوهای زیادی اخیرا در شبکه های اجتماعی از درگیری ها در ولایات شمالی به ویژه پنجشیر و اندراب ها منتشر شده که دیده می شود شماری از جنگجویان تحریک طالبان پاکستان در کنار طالبان افغانستان علیه جنگجویان جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود و جبهه آزادی افغانستان می جنگند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا