• انتشار: 10 نوامبر 2020
  • ساعت: 17:50
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50589
پرینت
رئیس جمهور غنی در نشست سران همکاری های شانگهای

ارتباط نزدیک شبکه های تروریستی بین المللی صلح در افغانستان را دشوار ساخته است

غنی گفت: «ما در درون موج پنجم از تروریزم بین‌المللی زندگی می‌کنیم و می‌میریم. این شبکه‌های تروریستی و سازمان‌های جرمی بین‌المللی، با هم ارتباط تنگاتنگ دارند.»

رییس‌جمهور غنی، می‌گوید روابط نزدیک میان شبکه‌های تروریستی بین‌المللی، سبب شده تا تامین صلح در افغانستان با چالش مواجه شود.

آقای غنی که پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۰ عقرب)، در نشست آنلاین سران سازمان همکاری‌های شانگهای سخن می‌زد، گفت: «ما در درون موج پنجم از تروریزم بین‌المللی زندگی می‌کنیم و می‌میریم. این شبکه‌های تروریستی و سازمان‌های جرمی بین‌المللی، با هم ارتباط تنگاتنگ دارند.»

به گفته‌ی او، این شبکه‌ها، در قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان دست دارند و به همین دلیل، جنگ را غیرمتعارف ساخته و حتا تامین صلح را با چالش مواجه کرده اند.

او افزود: «ما آمادگی داریم و می‌توانیم تا با اعضا و ناظران سازمان همکاری شانگهای در راستای مبارزه‌ی فراگیر با تروریزم و مواد مخدر همکاری کنیم. هم‌چنان، همکاری دولت با دولت در یک چارچوب جهانی و منطقه‌ای در برابر گروهای تروریستی‌ای که زمینه‌ی همکاری‌ها را برهم زده و تامین صلح را ناممکن می‌سازند نیز، مهم است.»

آقای غنی، هم‌چنان گفت نه تنها کاهش خشونت تعهد شده و آتش‌بس فراگیر تحقق نیافته است؛ بلکه خشونت‌ها از سوی طالبان افزایش یافته است.

او تاکید کرد حمله‌ی غیرانسانی بر دانشگاه کابل، صرف نظر از این که کدام گروه مسوولیت آن را به عهده گرفته، به معنای افزایش خشونت است و هم‌چنان نشان می‌دهد که هنوز تولید موادمخدر به عنوان منبع درآمد گروه‌های تروریستی است که نیاز به بررسی دارد.

این در حالی است که پیش از این، دولت افغانستان بارها ادعا کرده که گروه طالبان، بر خلاف توافق‌نامه‌ی قطر، هنوز هم با سایر گروه‌های تروریستی به شمول شبکه‌ی القاعده، ارتباط و هم‌کاری نزدیک دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.