• انتشار: 3 فوریه 2020
  • ساعت: 10:15
  • سرویس: مصاحبه و گزارش
  • کدخبر: 41379
پرینت

ارتباط طالبان با القاعده و تاثیر منفی بر صلح افغانستان

رابطه گروه طالبان و القاعده به درازای جنگ افغانستان است، هرچند در زمان جهاد مردم افغانستان علیه اتحاد جماهیر شوروی، گروه طالبان بصورت رسمی وجود نداشت اما آن عده از فرماندهان مهم که امروز هسته اصلی طالبان را تشکیل می دهد، از همان زمان رابطه خود با القاعده را حفظ کرده اند.

شماری از کارشناسان داخلی و بین‌المللی با نگرانی از ادامه روابط طالبان و القاعده معتقدند ادامه این روند می تواند گفت وگوهای صلح افغانستان را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته این  افراد طالبان و القاعده همواره روابط نزدیک و تنگاتنگی با هم داشته اند که ادامه این روند می تواند مانع بزرگی بر سر دستیابی به صلح محسوب شود.

 رابطه گروه طالبان و القاعده به درازای جنگ افغانستان است، هرچند در زمان جهاد مردم افغانستان علیه اتحاد جماهیر شوروی، گروه طالبان بصورت رسمی وجود نداشت اما آن عده از فرماندهان مهم که امروز هسته اصلی طالبان را تشکیل می دهد، از همان زمان رابطه خود با القاعده را حفظ کرده اند.

«جلال الدین حقانی» که اکنون معاون رهبری طالبان و از فرماندهان مهم این گروه شناخته می شود، از مجاهدان سرشناس در دوران جهاد بود و از آن زمان تاکنون رابطه نزدیکی با القاعده دارد.

پس از آن، این رابطه در زمان حاکمیت طالبان گسترش یافته و عمیق تر شد، چنانچه با حمله القاعده به برج های تجارت جهانی در نیویورک در سال ۲۰۰۱ طالبان چنان رابطه مستحکم با القاعده داشت که پذیرفت حاکمیت این گروه ساقط شود اما از قطع رابطه با القاعده و تسلیم دادن اسامه بن لادن رهبر این گروه به آمریکایی ها خودداری کرد.

طی یک و نیم سال گذشته که مذاکرات طالبان و آمریکایی ها برای پایان دادن به جنگ و خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه دارد، یکی از شرط های اساسی آمریکایی ها قطع رابطه طالبان با القاعده و تضمین دادن به آمریکایی ها است که باردیگر آن کشور از خاک افغانستان تهدید نشود.

اگر این خواسته های آمریکا توسط طالبان ضمانت و محقق نشود، با صراحت می توان گفت که صلح بین دو طرف نیز بی نتیجه خواهد بود.

براساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل که ۱۰ روز پیش منتشر شد ، القاعده و داعش در افغانستان حضور قابل توجهی دارند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در این گزارش رابطه القاعده با طالبان را طولانی مدت و مستحکم توصیف کرده و افزوده است که سازمان‌های تروریستی بین‌المللی، افغانستان را به ‌عنوان پناهگاه امن برای رهبری‌ خود برگزیده اند.

در این گزارش تصریح شده است که «ایمن الظواهری»، حمزه بن لادن و ملا هبت الله  رهبر طالبان بر اهمیت روابط و اتحاد القاعده با طالبان به‌ طور مکرر و علنی تأکید کرده ‌اند.

براساس گزارش ملل متحد استان های بدخشان در شمال شرق و پکتیکا در جنوب همچنان به عنوان پایگاه امن القاعده در افغانستان یاد شده  و این گروه قصد دارد در شهرستان «شغنان» هم ‌مرز با تاجکستان حضور خود را تقویت کنند.

کشته شدن «عاصم عمر» از رهبران ارشد القاعده برای بخش شبه قاره هند که در مهرماه امسال در استان «هلمند» افغانستان انجام شد، شاهد این مدعاست و برخی از مقامات سابق وزارت دفاع این کشور نیز از حضور شبه نظامیان القاعده در این کشور سخن گفته اند.

ژنرال «دولت وزیری» سخنگوی سابق وزارت دفاع افغانستان باور دارد که برخی فرماندهان جنگی طالبان روابط نزدیک با شبکه القاعده دارند و حتی تحت تاثیر مستقیم این شبکه تروریستی هستند.

به باور وزیری القاعده مخالف تامین صلح در افغانستان است و تلاش می ‌کند از طریق ارتباط خود با فرماندهان طالبان مانع توافقات صلح و پایان جنگ در افغانستان شود.

«محمد رادمنش» یک مقام آگاه در وزارت دفاع افغانستان گفت که گروه طالبان با شبکه القاعده روابط نزدیک دارد و این شبکه هنوز هم  از جنگجویان طالبان  حمایت مالی می ‌کند.

رادمنش افزوده است که در حال حاضر حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ عضو این شبکه در  مناطق تحت کنترل گروه طالبان در افغانستان حضور دارند و با یکدیگر همکاری می کنند.

«محمدعبده» عضو مجلس نمایندگان افغانستان می گوید که طالبان به آسانی حاضر نخواهد شد که رابطه خود را با القاعده قطع کنند.

وی استدلال می کند که این گروه در سال ۲۰۰۱ زمانی که آمریکایی از طالبان خواست، رابطه خود با این گروه را قطع کرده و اسامه بن لادن مظنون و طراح حمله بر دوقلوی نیویارک را به آمریکا تسلیم کنند، حاضر به این کار نشدند.

به گفته عبده، طالبان حاضر شد که حاکمیت این گروه را که بر بیش از۹۰ درصد خاک افغانستان گسترش یافته بود، از دست بدهند اما از قطع رابطه و تسلیم کردن رهبر القاعده خودداری کردند و امروز نیز به سادگی حاضر نخواهد شد که رابطه خود را با این گروه قطع کند.

این عضو مجلس نمایندگان افغانستان تأکید کرد  ادامه رابطه القاعده و طالبان مانع صلح و خطری برای تداوم حضور تروریست ها در افغانستان خواهد بود برای امنیت این کشور نیز چالشی بزرگ خواهد بود.

ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.