• انتشار: ۲۵ جوزا ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۴۱
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 59403
پرینت
نماینده جدید دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان با خلیلی دیدار نمود

ادامه حملات خشونت بار روند صلح را تضعیف می کند

نماینده جدید دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان، روز، دوشنبه، ۲۴ جوزای ۱۴۰۰، با استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین ریاست جمهوری، دیدار نمود.

در این دیدار، روی اوضاع جاری افغانستان، روند صلح، افزایش خشونت‌ها و مسائل دیگر، بحث و تبادل نظر صورت گرفت. جان آرنولت نماینده خاص دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان، از افزایش یافتن خشونت‌ها در افغانستان، به ویژه حملات خشونت‌باری که اخیرا به گونه مشخص علیه هزاره‌‌ها انجام یافته، اظهار تاسف نمود.

وی اظهار داشت برای به نتیجه رسیدن روند صلح، جلو این گونه خشونت‌ها باید گرفته شود. همچنین، وی از حمایت سازمان ملل متحد در جهت برقراری صلح و پایان یافتن خشونت‌ها در افغانستان، اطمینان داد.

نماینده خاص دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشت این سازمان در راستای دستیابی مردم افغانستان به صلح و ثبات پایدار، تلاش می‌نماید.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، از تلاشهای سازمان ملل متحد در تمام عرصه‌ها، به ویژه در جهت کمک به صلح و ثبات در افغانستان، اظهار قدردانی نمود.رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز حملات خونبار روزهای اخیر را به شدت تاسف‌بار و نگران‌کننده دانسته و اظهار داشت: اگر جلو این خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، ممکن است این وضعیت بر گفتمان صلح تاثیر جدّی منفی بگذارد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان از هدف قرار گرفتن هزاره‌ها به عنوان یک هویت قومی، عمیقا اظهار نگرانی نموده و خواهان توجه جدّی سازمان ملل متحد و دیگر حامیان صلح جهانی، در این زمینه شد.

همچنین، وی تصریح کرد فرصت پیش آمده برای صلح نباید از دست افغانستان برود و در این راستا، نقش ملل متحد، مهم و تعیبن‌کننده است.

استاد خلیلی، اظهار امیدواری نمود با گماشته شدن آقای آرنولت به حیث نماینده خاص این سازمان، روند صلح شتاب و بهبودی یابد.

معاون پیشین ریاست جمهوری همچنین به نقش کشورهای منطقه در زمینه صلح افغانستان اشاره نمود و اظهار امیدواری کرد این کشورها باهم‌نظری و همسویی، افغانستان را یاری رسانند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، اظهار داشت صلح به نفع همه است و مردم افغانستان انتظار دارند از این گزینه به عنوان تنها راه حل معقول، حمایت همه جانبه، در تمام سطوح صورت بگیرد.

با این حال رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان خاطر نشان ساخت که صلح باید فراگیر و دربرگیرنده خواست تمام مردم افغانستان، همه اقوام، احزاب سیاسی، زنان و گروه‌های آسیب‌پذیر این کشور باشد، وگرنه به نتیجه مطلوب نمی‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.