• انتشار: ۹ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۲:۰۰
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30176
پرینت
وزیر دفاع امریکا

ادامه حضور نظامی امریکا در افغانستان منوط به شرایط این کشور است

وزیر دفاع آمریکا در مورد ادامه حضور نظامی این کشور در دوران بعد از صلح در افغانستان گفت: حضور نظامی آمریکا در افغانستان منوط به شرایط و اوضاع این کشور است و ما بر اساس شرایط تصمیم می گیریم.

به گزارش رها، «جیمز متیس» وزیر دفاع امریکا صبح چهارشنبه با حضور در اندیشکده آمریکایی «صلح» به پرسشهای حاضران پاسخ داده و به اظهار نظر درباره موضوعات مختلف پرداخت.
یکی از موضوعات این نشست اوضاع افغانستان و ادامه حضور نظامی امریکا در در این کشور بعد از ختم جنگ و اتخاذ راهبرد جدید این کشور برای پیشبرد جنگ افغانستان بود.
وی گفت: منطقه‌ای کردن رویکرد، اعزام نیروی نظامی بیشتر، بازچینش آن نیروها برای همکاری نزدیک‌تر با نیروهای امنیتی افغانستان. مصالحه. و نهایتا حفظ پایداری این استراتیژی از جمله مواردی بود در یکسال گذشته به عنوان سیاست آمریکا در نظر گرفته شده است.
وزیر دفاع آمریکا گفت: زمانی که این استراتیژی در مورد افغانستان را به رئیس‌جمهور ارائه کردم، او تمام فرضیات را به چالش کشید… ما مباحثه خیلی سختی داشتیم.
وی با بیان اینکه افزایش نیروهای نظامی در افغانستان از سوی آمریکا دنبال می‌شود، اما هدف اصلی ما در این کشور برقراری آشتی ملی است که خلیلزاد در تلاش است آن را بوجود آورد.
وزیر دفاع آمریکا همچنین در مورد حضور آمریکا در دوران صلح در افغانستان تأکید کرد: ادامه حضورنظامی آمریکا در افغانستان بستگی به شرایط و حوادثی دارد که در آینده رخ دهد و بر این اساس تصمیم گیری خواهد شد.
وی با بیان اینکه حضور نظامی کشورهای عضو ناتو از ۵۰ کشور به ۳۹ کشور تقلیل یافته بود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر این رقم به ۴۱ کشور افزایش یافته است و قرار است ۳ هزار سرباز از سوی آمریکا و هزار سرباز از سوی متحدان ما به افغانستان اعزام شوند.
این درحالی است که دورنمای صلح در افغانستان روشن نیست و طالبان شرط خودرا برای برقراری صلح خروج نیروهای خارجی از افغانستان می داند و از طرف دیگر امریکا هم می گوید ما تا زمانی که تهدید تروریزم در افغانستان وجود دارد در این کشورباقی می مانیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.