• انتشار: 7 فوریه 2017
  • ساعت: 16:18
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18494
پرینت

اداره های دولتی ۳٫۵ میلیارد افغانی بابت پول برق خود بدهکارند

ریاست شرکت برشنا می گوید که ۵۴ اداره دولتی به‌شمول وزارت‌خانه‌ها، ریاست‌های مستقل و تصدی‌های دولتی حدود ۳٫۵ میلیارد افغانی به شرکت برشنا بدهکارند.

قدرت‌الله دلاوری رییس شرکت برشنا امروز سه شنبه در دیدارش با رئیس اجرایی حکومت با ارایۀ گزارش مختصری، گفت: ۵۴ اداره دولتی بین ۵۰ تا ۱٫۲ میلیارد افغانی به شرکت برشنا بدهکار هستند.

آقای دلاوری اضافه کرد که این اداره ها، چندین سال است که با شرکت برشنا تصفیه نکرده‌اند.

رییس برشنا افزود: بر اساس تصمیم مشترک با وزارت مالیه؛ شرکت برشنا تلاش کرد تا از مسوولان ادارات دولتی درباره مبلغ مشخص باقی‌داری تصدیق بگیرد، اما متأسفانه مشکل لاینحل باقی مانده است.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت در نشست امروز مسألۀ قروض شرکت برشنا را به بحث و بررسی گرفت و  به وزارت مالیه و سایر نهادهای دولتی هدایت داد که پول برق شرکت برشنا را تصفیه کنند.

در این نشست وزیر انرژی و آب، رییس برشنا، معین وزارت مالیه و نماینده‌گان شماری از اداره‌های دیگر حضور داشتند.

سپس، مصطفی مستور، مشاور ارشد رییس اجرایی و معین مالی و اداری وزارت مالیه در این باره گفت: وزارت مالیه بودجۀ انرژی برق وزارت‌‌خانه‌ها و ادارت دولتی را بر اساس مصارف سال گذشتۀ‌ آنها می‌سنجد و مبلغ لازم را تعیین می‌کند.

معین وزارت مالیه برای حل این مشکل پیشنهاد کرد که شرکت برشنا در هماهنگی با وزارت‌ها و سایر ادارات دولتی، صرفه‌جویی و پرداخت به‌موقع پول برق را جدی بگیرد و در صورت عدم پرداخت صرفیه، برق آن اداره را قطع کند.

رییس اجرایی کشور، پس از بررسی این موضوع اظهار کرد: وزارت مالیه در سال‌های آینده مسوولیت دارد که بودجه انرژی برق را بر اساس نیازمندی وزارت‌ها و ادارات دولتی در نظر بگیرد تا از مشکل پیش‌ آمده در آینده جلوگیری شود.

در این جلسه، عبدالله تأکید کرد: وزارت مالیه در هماهنگی با سایر ادارات دولتی مقروض برای تصفیه‌سازی این کار یک ساز و کار عملی را روی ‌دست گیرد.

رییس اجرایی کشور پس از بررسی همه‌جانبۀ موضوع هدایت داد که شرکت برشنا فهرست مقروضین را نهایی سازد و وزارت مالیه نیز مسوولیت دارد تا ۵۰ درصد این پول را از طریق بودجۀ اداره مقروض و ۵۰ درصد دیگر را خود برای شرکت برشنا پرداخت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.