امنیت و جرایم

اداره امنیت ملی کشور می گوید که عاملان حملات تروریستی اخیر در کابل را بازداشت کرده اند

حملات کابل که از انفجار موتر/خودروی بمب گذاری شده در شاه شهید آغاز شد، چند روز متوالی ادامه یافت و آخرین آن در نزدیک میدان هوایی/فرودگاه کابل توسط بمب گذار انتحاری که سوار بر یک موتر بود خاتمه یافت.

در این حملات، دستکم ۵۰ نفر کشته و حدود ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند.

این اداره با انتشار اعلامیه ای گفته است که در چندین عملیات این اداره، ۳۰ تن بازداشت شده که ۲۶ تن آنها در حملات شاه شهید، میدان هوایی بین المللی کابل، مکروریان چهارم و پارلمان افغانستان دست داشتند.

در ویدیویی ۲۵ دقیقه ای که امنیت ملی در اختیار رسانه ها قرار داده است، این افراد به جرم خود اعتراف می کنند و می گویند که عضو شبکه حقانی و شورای پشاور هستند.

در اعلامیه ای اداره امینت ملی آمده است که این افراد قصد داشتند تا ۱۳ حمله دیگر را انجام دهند که حمله به کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع، سفارت امریکا، قوماندانی امنیه/فرماندهی پولیس کابل، دانشگاه خصوصی خاتم النبیین و یکی از ادارات امنیت ملی در کابل در طرح حملات این تروریستان بودند.

امنیت ملی گفته است قرار بود دو کامیون که حامل ۱۳ تن مواد منفجره بود برای راه اندازی این حملات در اختیار تروریستان قرار بگیرد اما این دو کامیون در ولایت پکتیکا در شرق کشور شناسایی و متوقف شده است.

امنیت ملی گفته که گروه بازداشت شده یکی از بزرگترین شبکه های تروریستی است که تا حالا دستگیر می شوند.

دولت افغانستان، سازمان استخبارات نظامی پاکستان را متهم به حمایت از شبکه تروریستی حقانی کرده است، گروهی که در پاکستان پایگاه های نظامی دارد و علیه نیروهای دولتی و خارجی در افغانستان می جنگند.

حسیب صدیقی، سخنگوی اداره امنیت ملی کشور گفته بود “نظامیان پاکستان با استفاده از شبکه حقانی حملات کابل را راه اندازی کرده و منابع متعدد و کشورهای خارجی نیز دخالت نظامیان پاکستان در این حملات را تایید می‌کنند.”

او گفته بود که افغانستان در این مورد اسناد و شواهی کافی در اختیار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا