• انتشار: 9 نوامبر 2019
  • ساعت: 13:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 39373
پرینت
نهادهای ناظر انتخاباتی:

اختلاف روی بازشماری آراء پروسه انتخابات را به بحران می کشاند

کمیسیون انتخابات می گوید اختلاف بین تیم های انتخاباتی روی بازشماری آراء می تواند کل پروسه انتخابات را با بحران مواجه کند.

کمیسیون انتخابات علی‌‌الرغم نارضایتی بعضی از تکت‌های انتخاباتی، صبح امروز شنبه (۱۸ عقرب) روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری را آغاز کرد.

تیم‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار روی نحوه پیشبرد روند تفتیش آراء با کمیسیون انتخابات اختلاف داشتند از این رو، روند بازشماری آرای انتخابات با تاخیر آغاز شد.

تیم ثبات و همگرایی در ارتباط با آغاز روند تفتیش آراء، کمیسیون انتخابات را به نقض قانون متهم کرده و با این پروسه مخالفت نشان داده است.

در همین پیوند گفته می‌شود که این تیم به رسم اعتراض روی پروسه تفتیش آراء صبح امروز ناظرین خود را از کمیسیون انتخابات فراخوانده است.

با این حال گمانه زنی از تشدید اختلافات بین کمیسیون و تیم‌های انتخاباتی بالا گرفته است؛ نهادهای ناظر انتخابات، پیشبینی می‌کنند که اگر پروسه تفتیش آرای انتخابات با رضایت تیم‌های پیشتاز اجرایی نشود، بحران انتخاباتی در راه خواهد بود.

صغرا سعادت سخنگوی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در گفتگو با خبرگزاری جمهور گفت که کمیسیون انتخابات بر خلاف طرزالعمل‌هایش قرار است در پروسه تفتیش، آرای غیربایومتریک را محاسبه کند.

او افزود که این اقدام در حالی آغاز شده است که بنابر لوایح و تعهدات کمیسیون آرای غیربایومتریک باید کاملا از دور خارج می‌شد؛ او همین مورد را زمینه‌ساز اختلاف بین تیم‌های انتخاباتی خواند.

بانو سعادت تاکید کرد که اگر روی این پروسه اتفاق نظر رونما نشود، احتمال آنکه انتخابات ریاست جمهوری به بحران برود، قوت می‌گیرد.

به گفتۀ او” اختلاف روی پروسه بازشماری که با نارضایتی برخی تیم‌ها همراه است، موجب خواهد شد، برخی تیم‌ها نتایج انتخابات را نپذیرند و پروسه به بحران برود”.

از سوی دیگر، سمیرا رسا سخنگوی موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، مبهم بودن سرنوشت آرای مشکوک را زمینه‌ساز اختلاف روی پروسه بازشماری آرا خواند؛

به گفتۀ وی، ۱۳۸ هزار رای مشکوک در کمیسیون وجود دارد که تاکنون روی آن تصمیم گرفته نشده است. خانم رسا افزود که کمیسیون انتخابات می‌بایست، با نظارت تکت‌های انتخاباتی سرنوشت آرای مشکوک را مشخص می‌کرد؛ او تاکید کرد که” کمیسیون انتخابات باید در این پیوند به تیم‌های انتخاباتی پاسخگو باشد”.

این در حالی است که پیش از این، حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات از تاخیر در آغاز روند بازشماری آراء ابراز نگرانی کرده و گفته بود که تاخیر در این روند، زمینه‌ساز بحران در کشور خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.