• انتشار: 23 دسامبر 2019
  • ساعت: 12:48
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40152
پرینت
مقام پیشین طالبان

اختلاف روی آتش بس و بی اعتمادی طالبان و امریکا نسبت به هم مانع توافق صلح شده است

یک مقام پیشین گروه طالبان می‌گوید اختلاف میان امریکا و طالبان روی آتش‌بس در افغانستان و بی‌اعتمادی آنان به یکدیگر، مانع امضای توافقنامه صلح میان دو طرف شده است.

جلال‌الدین شینواری، دادستان کل پیشین گروه طالبان گفت:”اختلافات میان امریکایی‌ها و طالبان روی برقراری آتش‌بس و عدم ثبات در گفتار امریکایی‌ها مانع امضای توافقنامه صلح شده است”.

آقای شینواری افزود:” مقامات امریکایی درخواست آتش‌بس عمومی ده روزه را قبل از امضای توافقنامه از طالبان کرده‌اند اما طالبان این درخواست  را مسخره و ریشخندی دانسته و تاکید دارند که آتش‌بس ده روزه ما را به صلح نمی‎رساند”.

وی بیان داشت:” نمایندگان طالبان به خاطر حسن نیت‌شان در ارتباط به درخواست آتش‌بس ده روزه با رهبری‌شان رایزنی دارند و هیئتی از قطر جهت مشوره به پاکستان رفته اینکه طالبان تن به آتش‌بس ده روزه خواهد داد یا نی هنوز معلوم نیست”.

این مقام پیشین گروه طالبان به خبرگزاری جهور گفت گروه طالبان خواهان آتش‌بس عمومی و دایمی بعد از امضای توافقنامه صلح است اما امریکا آن را قبول ندارد و تاکید می‌کند که قبل از امضای توافقنامه یک آتش‌بس ده روزه اعلام شود.

آقای شینواری گفت:” مانع دیگر سری راه امضای توافقنامه صلح عدم ثبات گفتار امریکایی‌هاست که در قول‌‎شان ثبات دیده نمی‌شود”.

وی تصریح کرد” در توافقنامه صلح آمده است که بعد از امضای توافقنامه صلح نباید یک سرباز امریکایی در افغانستان بماند اما حالا امریکایی‌ها تاکید دارند که چهار هزار سربازشان را بعد از امضای توافقنامه در افغانستان می‌گذارند این موضوع نیز مانع امضای توافقنامه شده است”.

آقای شینواری گفت:” اگر امریکایی‌ها بر حضور چهار هزار سرباز خود در افغانستان تاکید کنند ما شاهد صلح دایمی در افغانستان نخواهیم بود این موضوع را طالبان طی ۱۸ سال گذشته ثابت کرده‌اند”.

دو روز قبل دو عضو پیشین گروه طالبان به خبرگزاری جمهور گفته بودند احتمال می‌رود آتش‌بس ده روزه همزمان با امضای توافقنامه صلح در هفته جاری اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.