برگزیده هاسیاست

احمد مسعود: آماده تشکیل دولت فراگیر با طالبان هستیم/صلح را می پذیریم اما زور اسلحه را خیر!

پسر قهرمان ملی افغانستان از آمادگی خود برای تشکیل دولت فراگیر با جنبش طالبان و همچنین گذشت از خون پدرش در راه برقراری صلح، امنیت و ثبات در این کشور خبر داد.

«احمد مسعود»، تنها پسر «احمدشاه مسعود»، قهرمان ملی و چهره نمادین مقاومت افغانستان در مصاحبه اختصاصی با روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن که در شماره امروز (یک شنبه) آن منتشر شده، تاکید کرده آماده است در صورت ایجاد شرایط برقراری صلح و امنیت در کشورش، از خون پدرش که دو روز پیش از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی ترور شد، گذشت کند.

مسعود که در دره «پنجشیر» در شمال شرق افغانستان به عنوان منطقه اصلی خارج از کنترل جنبش طالبان نفوذ زیادی دارد، در این مصاحبه توضیح داد: ما آماده گفت و گو با طالبان هستیم و با این جنبش ارتباط داریم؛ حتی پدرم نیز با طالبان صحبت کرد، در سال ۱۹۹۶ برای صحبت با رهبران جنبش، بدون سلاح و محافظت به خارج از کابل رفت و به آنها گفت که شما چه می خواهید؟ اجرای دین اسلام؟ ما نیز مسلمان هستیم و همچنین صلح می خواهیم، بنا بر این اجازه دهید با یکدیگر کار کنیم.

پسر قهرمان ملی افغانستان که طی سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ میلادی در آکادمی نظامی سلطنتی «سندهرست» بریتانیا تحصیل کرده و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را نیز به ترتیب در رشته های مطالعات جنگی و سیاست بین الملل از دانشگاه های «کینگز لندن» و «لندن سیتی» این کشور گرفته، در این باره افزود: با این وجود، جنبش (طالبان) می خواهد همه چیز را با سلاح تحمیل کند و این همان چیزی است که ما قبول نخواهیم کرد؛ اگر آنها خواهان صلح باشند و با ما صحبت و همکاری کردند، ما همه افغان هستیم و صلح برقرار خواهد شد.

مسعود در ادامه نیز تصریح کرد: در دوران پدرم، طالبان نتوانست بر شمال (افغانستان) تسلط پیدا کند، سپس سازمان القاعده وی را (در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱) کشت، با این حال تمایل دارم و آماده هستم از خون پدرم در راه برقراری صلح، امنیت و ثبات در کشور گذشت کنم.

پسر احمدشاه مسعود همچنین عنوان کرد: ما برای تشکیل یک دولت فراگیر با طالبان از طریق مذاکرات سیاسی آماده هستیم با این حال آن چه قابل قبول نیست، تشکیل یک دولت افغان افراط گرا است که می تواند تهدید خطرناکی نه تنها برای افغانستان، بلکه برای منطقه و همه جهان به شمار آید.

مسعود ضمن تاکید بر اهمیت تمرکززدایی در افغانستان، توضیح داد: ما در عمل با آنها صحبت می کنیم و نسبت به دستیابی به راه برون رفت و پایان هر گونه جنگ و درگیری امیدواریم جایی که آنها می گویند مخالف تروریسم بین المللی هستند با این حال باید این را به صورت عملی ببینیم و امیدواریم که آنها در واقع چنین چیزی را بخواهند.

پسر چهره نمادین مقاومت افغانستان در پایان نیز خاطر نشان ساخت: ما خواهان جنگ نیستیم با این وجود، اگر وارد پنجشیر شوند، آماده جنگ هستیم؛ درست است که آنها می توانند با خیال راحت بدون سلاح وارد شوند اما در صورتی که با تفنگ وارد شدند، ما آماده دفاع تا آخرین مرد هستیم با این حال باید به صلح فرصت داده شود حتی اگر این صلح با طالبان هم باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا