• انتشار: 25 آگوست 2018
  • ساعت: 15:35
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28689
پرینت

احزاب سیاسی حکومت را تهدید کرد

 احزاب سیاسی با صدور اعلامیه‌ای تهدید کرده اند که به دنبال اجرایی نشدن طرح آنها در خصوص برگزاری انتخابات پارلمانی، از روز شنبه (۳ سنبله) دفاتر کمیسیون انتخابات را موقتا مسدود خواهند کرد.

در اعلامیه ای که در این زمینه صادر شده آمده است که احزاب سیاسی و شخصیت‌های ملی در زمستان سال گذشته طرح مشترکی را در رابطه با انتخابات پارلمانی به حکومت و کمیسیون انتخابات پیشنهاد کردند. بعد از آن تاریخ نیز طی جلسات و اعلامیه های متعدد بر عملی شدن آن طرح که در واقع شامل چند اصل اساسی در مورد انتخابات بود، تاکید مجدد صورت گرفت. به همین ترتیب نمایندگان احزاب سیاسی با کمیسیون انتخابات و نمایندگان حکومت با حضور کارشناسان فنی و تخنیکی به صورت مکرر بحث و تبادل نظر کردند؛ اما با وجود آنکه در همه این مباحث حقانیت و عملی بودن طرح احزاب غیر قابل انکار تشخیص داده شد، اکنون محرز شده است که حکومت و کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات شفاف عزم و اراده سیاسی ندارند.

در این اعلامیه تأکید شده است که اگر به طرح احزاب یعنی تغییر نظام انتخاباتی، بایومتریک‌کردن رأی دهندگان در روز انتخابات و نظارت مؤثر توجه نگردد انتخابات پارلمانی مملو از تقلب و بحران زا خواهد بود. از این جهت احزاب سیاسی به‌خاطر جلوگیری از هدر رفتن آرای مردم و بحران انتخاباتی یکبار دیگر بر خواسته های خویش تاکید می کنند؛ اما از آنجایی که حکومت و کمیسیون انتخابات توجه و اعتنایی به طرح احزاب نداشته اند، احزاب سیاسی از روز شنبه سوم سنبله اقدامات مدنی و عملی خویش را در کابل و ولایات آغاز می کنند.

این اقدامات شامل بستن موقتی دروازه های دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در مرکز و ولایات خواهد بود.

در پایان این اعلامیه، بار دیگر تصریح شده که احزاب سیاسی از برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب حمایت کرده و انتظار دارند که حکومت و کمیسیون انتخابات زمینه تفاهم و عملی شدن طرح احزاب را به صورت واقعی فراهم کرده و مسؤولیت خویش را در جهت جلوگیری از بحران و بی اعتمادی ملی ادا کنند. در غیر آن صورت احزاب سیاسی ناگزیر اند دست به اقدامات مدنی جدی تری بزنند و پیامدهای آن هرچه باشد به عهده حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات خواهد بود.

این در حالی است که دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات که در نتیجه اعتراضات طرفداران ملا تره خیل؛ نماینده کوچی ها در مجلس، در پی حذف نام و از فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی، بسته شده بود، به تازگی با استفاده از نیروهای امنیتی باز شده است. دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در چندین ولایت، تاکنون بارها بسته شده اند. دولت و کمیسیون انتخابات، طرح احزاب را دیرهنگام و فرصت برای اجرایی شدن آن را ناکافی دانسته و بر لزوم برگزاری انتخابات پارلمانی در موعد مقرر و بر اساس سیستم قبلی تأکید می کنند و می گویند که انتخابات ریاست جمهوری بر اساس سیستم بایومتریک برگزار خواهد شد؛ اما احزاب سیاسی استدلال می کنند که این طرح ماه ها پیش در اختیار دولت و کمیسیون قرار داده شده و آنها اراده سیاسی لازم برای عملیاتی کردن آن را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.