• انتشار: 3 سپتامبر 2017
  • ساعت: 09:49
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 23971
پرینت

احتمال ششمین آزمایش هسته‌ای کوریای شمالی/ کوریای جنوبی زمین لرزه‌ای مشکوک را حس کرد

کوریای جنوبی گفته است که زمین لرزه ای را در قسمت شمالی کشورش ثبت کرده که احتمال وقوع ششمین آزمایش هسته ای کوریای شمالی است.

خبرگزاری رویترز نیز گفته است که در ناحیه ای در شمال کوریای شمالی که مرکز ازمایش های هسته این کشور است، زمین لرزه ای به قدرت ۵٫۶ ریشتر ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای امنیت ملی کوریای جنوبی برای بررسی این رخداد جلسه اضطراری تشکیل داده است.

هم زمان، اداره لرزه‌نگاری چین از وقوع یک زمین لرزه و “انفجاری مشکوک” در کوریای شمالی خبر داده است.

روز یکشنبه، کوریای شمالی اعلام کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، از یک کلاهک هسته‌ای هیدروژنی قابل نصب روی موشک قاره‌پیما بازدید کرده است.

خبرگزاری رسمی حکومت کوریای شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) گفت: “همه اجزای بمب هیدروژنی در داخل کشور تولید شده است.”

کوریای شمالی تا به حال به پنج آزمایش هسته‌ای دست‌ زده است، از جمله در ژانویه سال ۲۰۱۶ – در جریان آزمایش چهارم – دستیابی به یک بمب هیدروژنی را اعلام کرد.

این در حالیست که برخی ناظران تردید دارند پیونگ یانگ به یک بمب هیدروژنی دست پیدا کرده باشد.

دولت آمریکا هنوز به این خبر واکنش نشان نداده است. کاخ سفید در عین حال با صدور بیانیه ای از تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با شینزو آبه، نخست وزیر جاپان، خبر داده است.

در بمب‌های هیدروژنی از همجوشی هسته‌ای برای ایجاد انفجاری بسیار قوی تر از یک بمب اتمی ساده استفاده می شود. بمب هیدروژنی حجم زیادی ندارند و در کلاهک موشک‌های بالستیک جای می‌گیرد.

کوریای شمالی همچنین اخیرا دست به یک آزمایش موشکی زد که طی آن یک فروند موشک بالستیک از فراز خاک جاپان عبور کرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا آن اقدام را محکوم کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به آن آزمایش و خطاب به پیونگ یانگ هشدار داده بود: “همه گزینه‌ها روی میز است.”

از طرف دیگر، دونالد ترامپ و مون جه‌این، رئیس جمهوری کوریای جنوبی، در مورد افزایش توان موشکی کره جنوبی توافق کرده‌اند.

واشنگتن و سئول در سال ۲۰۱۲ میلادی موافقت کردند که برد موشک‌های بالستیک کوریای جنوبی از ۵۰۰ کیلومتر و وزن کلاهک آنها از حدود ۵۰۰ کیلوگرام بیشتر نشود اما بر اساس توافق جدید، آن محدودیت‎ها لغو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.