- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

احتمال تغییرات گسترده در نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایندگان

به گزارش رها، کمسیون شکایت های انتخاباتی از احتمال تغییرات گسترده در نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نمایندگان خبر داده است.

در حال حاضر نتایج ابتدایی ۳۰ ولایت اعلام شده و نتایج سه ولایت کابل، پکتیا و بغلان باقی مانده است.

علی‌رضا روحانی، دبیر کمسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی گفته است که شکایت‌ها از تمام ولایت‌ها جمع‌آوری شده است.

به گفته او، شاکی‌ها مدعی اند که در زمان شمارش و بازشماری آراء، یک‌سری رأی‌سازی‌ها صورت گرفته و علاوه بر این، آرای واقعی شماری از نامزدان حذف شده و حساب نشده است.

برخی دیگر از شکایت‌کننده‌ها هم مدعی شدند که کارمندان کمسیون انتخابات “جانبدارانه” عمل کرده‌اند.

آقای روحانی افزوده است که احتمال هر نوع تغییر در نتایج ابتدایی یک امر کاملا منطقی و قابل پیش‌بینی است. به گفته دبیر کمسیون رسیدگی‌ به شکایت‌های انتخاباتی، تغییرات در نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی می‌تواند گسترده باشد.

از طرف دیگر، کمسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نزدیک به ۲۶۰۰ نامزد در انتخابات پارلمانی شرکت کردند که در نهایت ۲۳۹ نفر می‌توانند وارد پارلمان شوند، اما افراد زیاد دیگری برنده نمی‌شوند، در نتیجه اعتراض می‌کنند.

کبری رضایی، معاون سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات می‌گوید ممکن است نامزدانی که برنده نشده‌اند، هوادار هم داشته باشند، اما به معنی برنده‌شان نیست.

خانم رضایی افزود اگر شکایت‌ها مستند باشد، ممکن است که نتایج تغییر کند.

انتخابات پارلمانی دو ماه پیش افغانستان با مشکلات نسبتا زیادی برگزار شد. به گفته کمسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ۱۲هزار شکایت در ولایت‌های مختلف درباره انتخابات پارلمانی ثبت شده است.

دیرباز شدن مراکز رأی‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک، دخالت کارمندان انتخاباتی و اشتباه در فهرست رأی‌دهندگان از جمله این مشکلات بود.

در زمان شمارش و بازشماری آراء هم گفته شده است که جرایم انتخاباتی صورت گرفته است.

این مشکلات به حدی بود که کمسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات آرای کابل را باطل اعلام کرد، اما بعد با پادرمیانی دولت، با شرط همکاری کمسیون انتخابات در تامین شفافیت و بازشماری دقیق آراء از این موضع خود تاکنون عقب‌نشینی کرده است.

انتخابات پارلمانی که در ۲۸ میزان سال جاری برگزار شد بدترین و پر حرف و حدیث ترین انتخابات در ۱۸ سال گذشته بوده است. از تخلفات در روز رأی گیری تا اعلام نتایج و خرید و فروش آراء و دستکاری در نتایج انتخابات به نفع برخی نامزدها اشکالاتی است که بر این انتخابات وارد است و باگذشت بیش از دوماه هنوز نتایج ابتدایی انتخابات اعلام و این یک رکورد تاریخی است!