• انتشار: 10 سپتامبر 2016
  • ساعت: 12:26
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 13227
پرینت

احتمالا توافق نامه صلح امروز با حزب اسلامی حکمتیار به امضا می رسد

منابع نزدیک به حزب اسلامی حکمتیار گفته اند که احتمالا در ساعات پایانی امروز این حزب با دولت افغانستان توافق نامه صلح شان را به امضا می رسانند.

این منابع گفته اند که پیش نویس توافق نامه میان حزب اسلامی حکمتیار و دولت افغانستان طی مذاکرات های متعدد اصلاح شده است و هم اکنون به اجماعی رسیده اند.

خامه پرس نوشت که به گفته این منابع، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نظریاتی در خصوص مفاد توافقنامه صلح دولت افغانستان با این گروه داشت که منجر به اصلاح توافقنامه گردید.

محمد امین مظفری سخنگوی شورای عالی صلح نیز در این خصوص گفته است که انتظار می رود به زودی در توافق نامه ای با گروه حزب اسلامی حاصل شود.

وی گفت که این توافق نامه صلح ۲۵ ماده دارد که با مشورت و میانجی گری شورای عالی صلح نوشته شده است.

این گفته ها در حالی مطرح می شود که پیش تر گلبدین حکمتیار گفته بود که امکان رسیدن به یک توافق نامه صلح با دولت افغانستان برای این گروه وجود ندارد. وی همچنین پیش شرط هایی از قبیل لغو پیمان نامه امنیتی واشنگتن-کابل و خروج تدریجی و کامل نیروهای خارجی از کشور بود.

وی اما کمی بعد نظرش را تغییر داد.

حزب اسلامی افغانستان در سال ۱۹۷۷ توسط گلبدین حکمتیار تاسیس شد، و تقریبا از بدو تاسیس تاکنون با تمامی حکومت هایی که در کشور از جمله حکومت محمد داوودخان، حزب دموکراتیک خلق، دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی، حکومت طالبان و دولت کرزی به قدرت رسیده اند مخالفت داشته است.

حزب اسلامی گرچه مذاکراتی را با تمامی این دولت ها در مقاطع مختلفی داشته، اما هیچ کدام به نتیجه نرسید.

این گروه در لیست گروه های ترویستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

اگر می خواهید متن اولیه توافق نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار را دریافت و مشاهده نمایید بر روی عبارت زیر کلیک نمایید، که به نقل از خبرگزاری مهر گذاشته شده است.

متن اولیه توافق نامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.