• انتشار: 29 نوامبر 2017
  • ساعت: 22:59
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25602
پرینت

احتمالا اروپا با درخواست آمریکا برای افزایش سربازان در افغانستان همکاری نکند

قرار است هفته آینده ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به اروپا سفر کند و متحدین شان را زیر فشار بیشتری قرار دهد تا سربازان بیشتری به افغانستان اعزام کنند، با این وجود کارشناسان می گویند که احتمالا اروپا با این درخواست آمریکا همکاری نکند.

ریکس تیلرسون روز گذشته (سه شنبه) از تمامی متحدینش خواست تا هر یک سهم متناسبی در افزایش سربازان در افغانستان داشته باشند.

وی گفت: “موثریت ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان که به هدف تقویت افغانستان برای تامین ثبات منطق و نابودی تهدیدهای تروریستان به شمول داعش و القاعده می باشد بسیار حیاتی است.”

اما تاکنون نشانه های آنچنانی از سوی کشورهای اروپایی برای افزایش حضور نظامی شان در افغانستان به چشم نمی خورد.

یک تحلیل گر مسایل امنیتی در لندن می گوید: “متحدین آمریکا می توانند بیشتر همکاری کنند. اما مشکل این جاست که آنها نمی خواهند همکاری بیشتر کنند. آنها نگاهی منفی نسبت به اوضاع افغانستان دارند. به همین دلیل، فکر نمی کنم که متحدین اروپایی آمریکا با توقعات آمریکا همسان پیش بروند.”

ریکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در حالی قرار است به مقر ناتو در بروکسل برود که ماه پیش جیمز ماتیس وزیر دفاع این کشور نیز به آنجا سفر کرده بود و در تلاش بود که لابی برای اشتراک نظامی بیشتر کشورهای اروپایی در افغانستان انجام دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش تر از کشورهای عضو ناتو خواسته بود تا همگام با آمریکا شوند، اما تعهدات از سوی آن کشورها به نسبت آمریکا بسیار ناچیز بود.

بهرحال، هفته آینده موضوع افغانستان یکی از موضوعات اصلی نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو خواهد بود.

در همین حال، ناتو پیش تر نیز اعلام کرده بود که تا سه هزار سرباز به افغانستان اعزام خواهد کرد که احتمالا نصف این تعداد سربازان آمریکایی خواهد بود.

اما تحلیل گران معتقدند که شانس همگام شدن کامل کشورهای اروپایی با این اقدام آمریکا برای افزایش سربازان در افغانستان ناچیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.