• انتشار: 7 اکتبر 2020
  • ساعت: 16:45
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 49461
پرینت
رئیس جمهور غنی با امیر قطر دیدار کرد

اجماع منطقه ای و جهانی برای صلح افغانستان وجود دارد

رییس‌جمهور غنی گفت اعمار صلح تنها رسیدن به توافق صلح نیست، بلکه روندی است که فضای صلح و آرامش را برای مردم ممکن می سازد.

رییس‌جمهور غنی در روز پایانی سفرش به قطر، در مرکز مطالعات منازعات و مسایل بشری دوحه، روی موضوع «اعمار صلح در افغانستان» سخنرانی کرد.

وی صلح را یک سرمایه بنیادی خواند و از آرزو و اشتیاق شدید مردم افغانستان برای برقراری صلح و ثبات در کشور، یاد کرد.

رییس‌جمهور غنی راجع به زیان‌های اقتصادی که جنگ چندین ساله در افغانستان به بار آورد، معلومات داد و گفت لویه جرگه مشورتی صلح حدود و صلاحیت های هیات مذاکره کنندۀ صلح را مشخص کرده است و در میان تیم متذکره وحدت نظر استثنایی وجود دارد.

وی افزود هدف مطلوبی را که ما دنبال می کنیم، یک افغانستان مستقل، متحد و دموکراتیک است که در بین خود و با جهان در صلح به سر برد و توانایی حفظ و توسعۀ دستآوردهای دو دهه پسین را داشته باشد.

آقای غنی تصریح کرد اجماع منطقه ای و جهانی برای صلح و  ثبات افغانستان وجود دارد تا یکبار دیگر کشور ما به چهارراه منطقه و بستر همکاری‌های منطقه ای و بین المللی مبدل شود.

رییس‌جمهور غنی گفت اعمار صلح تنها رسیدن به توافق صلح نیست، بلکه روندی است که فضای صلح و آرامش را برای مردم ممکن می سازد.

او خاطرنشان کرد افغانستان از کمبود منابع رنج نمی‌برد، بلکه مشکل آن استفاده نادرست از منابع است. وی با اشاره به وجود منابع سرشار طبیعی کشور که ارزش آن یک تریلیون دالر تخمین شده است، گفت سرمایه و توانایی‌هایی که وجود دارد، ما را به آینده خوشبین می‌سازد.

وی از تلاش‌ها و دستآوردهای حکومت افغانستان در جریان شیوع ویروس کرونا یادآوری کرد و همچنان از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که در راستای حفظ جان و مال مردم شب و روز تلاش می‌کنند و برای امنیت منطقه و جهان مبارزه می نمایند، قدردانی کرد.

رییس جمهور گفت صلح از نخبه ها، افراد و گروه های خاص نیست، بلکه صلح از مردم افغانستان است که حق دارند در فضای صلح و ثبات واقعی بسر برند.

محصولات افغانستان در بازارهای قطر

غنی در دیدار با امیر قطر خواهان دادوستد اقتصادی با دوحه شده است.

غنی در دیدار با امیر قطر گفت: «ما آماده هستیم روی آن مواردی کار کنیم که همکاری و مناسبات میان دوکشور را افزایش می‌دهد.»

وی همچنان در رابطه به فرصت های اقتصادی در افغانستان، به امیر قطر معلومات ارائه کرد.

رئیس جمهور گفت ما می خواهیم محصولات افغانستان به بازارهای قطر برسد و همچنان در بخش های گاز طبیعی، معادن و انرژی قابل تجدید خواستار سرمایه گذاری هستیم. وی افزود که اکنون ما با کشورهای آسیای مرکزی روابط خوب داریم و روی بنادر خویش سرمایه گذاری می نماییم.

همچنان امیر قطر گفت به مسئولین مربوطه وظیفه می دهم تا در بخش همکاری های سیاسی و اقتصادی با جانب افغانستان مشترکاً کار نمایند و دو کشور به خاطر کار عملی، هیأت و کمیته تخنیکی را تعیین نمایند.

امیر قطر ابراز امیدواری کرد تلاش های مشترک هر دو کشور باعث تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان گردد.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت در اثر تلاش های شما تا اینجا رسیدیم و بعد از این، تحت راهنمایی و رهبری شما به نتایج خوب دست خواهیم یافت.

وی همچنان گفت برای ما مناسبات دوجانبه بسیار مهم بوده و زمان آن فرا رسیده است که هر دو کشور روی روابط دوجانبه، همکاری اقتصادی و تجارتی و سایر فرصت ها، صحبت کنند و هیات مشترک کار عملی را در این راستا آغاز نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.