سیاستِتیتر یک

اجلاس گفت و گوهای صلح بین الافغانی در تهران آغاز شد

سید رسول موسوی مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه ایران امروز چهارشنبه(۱۶سرطان) در توییتی از حضور همزمان چهار هیئت افغانستانی در تهران خبر داد.
وی در این توییت نوشت: تهران میزبان همزمان چهار هیئت افغانستانی شامل هیئت کمیسیون فرهنگی پارلمان افغانستان، هیئت گروه طالبان، هیئت عالی‌رتبه سیاسی جمهوریت و هیئت عالی ناظر بر روند تثبیت هویت اتباع است.
با این حال، گزارش‌ها از تهران می‌رساند نشست میان افغانی با میزبانی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران آغاز شده است.
از جانب افغانستان، محمد یونس قانونی، سلام رحیمی، کریم خرم، ارشاد احمدی، ظاهر وحدت و محمدالله بتاش نمایندگی می‌کنند و هیئت طالبان به رهبر ملا عباس استانکزی معاون دفتر طالبان در قطر حضور دارد.

مذاکرات صلح بین الافغانی در تهران با واکنش هایی از سوی کارشناسان افغانستانی و ایرانی روبرو شده است.

خلیل صدرا از کاربران فیس بوکی در این مورد می نویسد:«دوستان نازنینی در تحولات اخیر احساساتی شدند و به ایران بد و بیراه گفتند اما ایران به خوبی می داند که سیاست عرصه هیجانات و احساسات نیست و به رغم تمام هیاهوهای دوستان وطنی تلاش کرد امکان مذاکره با طالبان و حل منازعه از طریق میز مذاکره را حفظ کند.»

به باور این کاربر فیس بوک طالبان یک واقعیت انکارناپذیر هرچند تلخ در افعانستان است و ایران این را به خوبی درک کرده از طرفی طالبان هم موقعیت ایران به عنوان قدرت اول منطقه را درک کرده است و متوجه شده جدی ترین میانجی برای گفتگوهای صلح ایران است. طبیعی بود که ایران با محکومیت هیجان زده ی طالبان و دفاع احساساتی بی نتیجه از بسیج های کور و احساساتی تر مردمی راه دیپلماسی و حل منازعات از طریق مذاکره را مسدود نمی کند.

نکته مهم اینکه: طالبان با همان توحش و سوادی که از آنها سراغ داریم اکنون فهمیده است که بدون برقراری مناسبات سازنده با ایران نمی تواند در افغانستان کاری از پیش ببرد اما متاسفانه پرفسورهای پرمدعای ما هنوز مشغول فحش دادن و تانه کری با ایران هستند انهم به این دلیل مسخره که مثلا رائفی‌پور فلان‌گپ را گفته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا