• انتشار: 12 آوریل 2020
  • ساعت: 03:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43467
پرینت
نماینده امریکا در ناتو:

اجازه نمی دهیم افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن تروریستان تبدیل شود

نماینده امریکا در ناتو از حکومت و طالبان می‌خواهد با استفاده از فرصت پیش آمده همۀ اقدامات ضروری را برای برقراری صلح انجام دهند تا به چهار دهه خشونت در افغانستان نقطۀ پایان گذاشته شود.

کی بلی هاچسون، نمایندۀ دایمی آمریکا در ناتو می‌گوید، آمریکا اجازه نخواهد داد تا افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن ترویستان مبدل شود و امنیت آمریکا و متحدانش را تهدید کند.

او می‌گوید آمریکا و ناتو با هم به افغانستان رفته‌اند و با توجه به شرایط همزمان از این کشور بیرون خواهند شد.

خانم هاچسون تأکید می‌کند تا زمانی که افغانستان به صلح‌وثبات برسد آمریکا و ناتو از مردم و نیروهای امنیتی این کشور پشتیبانی خواهد کرد.

هاچسون می‌افزاید ناتو و آمریکا توافق سیاسی برای حل مسألۀ افغانستان را یگانه راه می‌دانند و اکنون زمان آن رسیده تا حکومت و طالبان برای پایان جنگ چهل ‌ساله به توافق برسند.

او از حکومت و طالبان می‌خواهد با استفاده از فرصت پیش آمده همۀ اقدامات ضروری را برای برقراری صلح انجام دهند تا به چهار دهه خشونت در افغانستان نقطۀ پایان گذاشته شود.

نمایندۀ دایمی آمریکا در سازمان ناتو صلح را از آرزوهای دیرینۀ مردم افغانستان می‌خواند و می‌افزاید ناتو و آمریکا برای رسیدن به آروزی مردم افغانستان در کنار آن‌ها خواهند ایستاد.

در این حال حکومت با شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور، یک بار دیگر از گروه طالبان خواستار آتش‌بس شده است.

این خواست در پایان اعلامیه‌یی وزارت خارجۀ که روز جمعه ۲۲ حمل در ارتباط با اعلام‌آتش‌بس دو هفته‌یی در جنگ یمن صادر کرده، آمده است.

وزارت خارجۀ کشور از اعلام آتش‌بس دو هفته‌یی از سوی عربستان سعودی در یمن استقبال کرده است.

در اعلامیۀ وزارت خارجه آمده است: «دولت افغانستان به منظور عرضۀ خدمات بشردوستانه و صحی به شهروندان آسیب‌پذیر و متأثر از ویروس کووید – ۱۹ در سراسر کشور، این گروه را دعوت می‌کند تا دست از خشونت کشیده و زمینۀ آن را مسیر سازند که خدمات و کمک‌های اولیه صحی به مردم رنج‌دیده ما ارایه شود.»

وزارت خارجه در این اعلامیه با اصرار از پادشاه عربستان سعودی و دیگر رهبران کشورهای اسلامی و جامعۀ بین‌المللی نیز خواسته است تلاش‌هایشان را در راستای تأمین آتش‌بس، جلوگیری از جنگ و خونریزی و تأمین صلح پایدار در افغانستان مضاعف سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.