• انتشار: 11 می 2020
  • ساعت: 16:37
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44214
پرینت

اتمر و همتای ایرانی اش بر شروع کار هیأت بررسی دو کشور تاکید کردند

اتمر و ظریف در یک تماس تلفنی بر آغاز بررسی‌های جدی در ارتباط با روی‌داد انداخته شدن شهروندان افغان به رودخانه هیرمند تأکید کرده‌اند.

وزارت خارجۀ کشور با نشر اعلامیه‌یی گفت محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در ارتباط با ادعای غرق کردن شماری از شهروندان افغانستانی از سوی مرزبانان ایرانی در رود هیرمند، تلفنی صبحت کرده است.

در اعلامیه‌یی وزارت خارجۀ کشور آمده در این تماس تلفنی، دو طرف بر آغاز بررسی‌های جدی در ارتباط با این روی‌داد تأکید کرده‌اند. هم‌چنان در اعلامیه آمده هیأت بررسی‌کنندۀ افغانستان به ولایت هرات رسیده و بررسی‌های خویش را آغاز کرده است.

اعلامیه تصریح کرده است: «هدف از این تحقیق، دریافت حقایق، اتخاذ تصامیم بعدی در روشنایی آن و پیداکردن راه حل برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده است.»

وزیر خارجۀ ایران نیز گفت کشورش برای بررسی این روی‌داد، هیأتی به محل حادثه اعزام خواهد کرد.

وزارت خارجۀ کشور گفت در صورت ضرورت، هیأت هر دو کشور در محل روی‌داد و شهرهای مشهد و هرات جلسۀ مشترک برگزار می کنند.

یک هفته پیش ده‌ها شهروندان افغانستان پس از شکنجۀ مرزبانان ایرانی به رود هیرمند انداخته شدند. مهاجران نجات‌یافته این رویداد گفتند که شمارشان به ۵۷ تن می‌رسیده که از این میان ۲۳ تن جان باخته‌اند.

به گفتۀ آنان، مرزبانان ایرانی به آن‌ها هشدار داده‌اند که «یا خود را به دریا بیاندازید، یا با گلوله کشته خواهند شد.» این مهاجران پیش از غرق‌شدن، یک‌ شبانه‌روز در بند نیروهای مرزی ایران بوده‌اند.

پس از ادعای مقام‌های محلی افغانستان، دولت ایران شکنجه و غرق شدن شهروندان افغانستانی از سوی مرزبانان این کشور را رد کرد و گفت در این روی‌داد مرزبانان ایرانی نقشی نداشته‌اند، اما روز گذشته هیأت افغانستان به ریاست محمد حمید طهماسی گفت، یافته‌های‌شان نشان می‌دهد که در این روی‌داد ده تن جان باخته‌اند و ۱۵ نفر دیگر ناپدید شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد، شماری از کنش‌گران مدنی هرات در یک تجمع اعتراضی در برابر کنسولگری ایران در این شهر، به رودخانه انداختن شهروندان افغانستانی از سوی نیروهای مرزی ایران را محکوم کردند. آنان از نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل‌‌ متحد خواستار مجازات عاملان این روی‌داد شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.