اجتماعیسیاست

اتمر: طالبان جنگ علیه دولت افغانستان را متوقف کنند

محمد حنیف اتمر می‌گوید طالبان پس از تحریم جنگ جاری در کشور از سوی عالمان جهان اسلام، از ادامۀ درگیری‌های مسلحانه با دولت افغانستان خودداری کنند.

بر اساس خبرنامه‌یی که روز (سه‌شنبه، دوم جدی) از سوی وزارت امور خارجه نشر شد، آقای اتمر این مطلب را شام دیروز در یک نشست مجازی با سفیران افغانستان در کشورهای اسلامی مطرح کرده است.

به نقل از این خبرنامه، آقای اتمر افزود بیشتر عالمان دین در کشورهای اسلامی با صدور فتواهای شرعی، جنگ جاری در افغانستان را ناجایز اعلام کرده‌اند. او ادامۀ جنگ در کشور را خلاف فتوای عالمان جهان اسلام، فاقد وجهۀ شرعی و قانونی می‌داند و از طالبان می‌خواهد که از ادامۀ درگیری‌ها در کشور دست بردارند.

وزیر امور خارجه همچنان جلب حمایت عالمان دین در کشورهای اسلامی از روند صلح در کشور را مهم توصیف می‌کند. او به سفیران افغانستان در کشورهای اسلامی دستور می‌دهد تا زمینۀ نشست‌های علمی و مذهبی عالمان دین در این کشورها را به هدف حمایت از روند صلح فراهم کنند.

گفتنی است عالمان دین در شماری از کشورهای اسلامی از جمله اندونیزیا، پاکستان، عربستان سعودی، فلسطین و بنگله‌دیش جنگ جاری افغانستان را در جریان یک سال گذشته ناجایز خوانده‌اند. همچنان سازمان کنفرانس اسلامی چندی پیش با تحریم جنگ افغانستان از دولت این کشور و گروه طالبان خواست که خشونت‌ها را متوقف کنند و آتش‌بس سرتاسری اعلام کنند. گروه طالبان اما تاکنون به این خواست‌ها وقع نگذاشته‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا