• انتشار: 28 آگوست 2020
  • ساعت: 15:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47861
پرینت

اتمر: روند رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان هفته آینده تکمیل می شود

امر تأکید کرد هم‌اکنون تمامی موضوعاتی که سد راه مذاکرات بین‌الافعانی بود، حل و بیش از هر زمان دیگری فرصت این مذاکرات فراهم شده است.

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه‌ می‌گوید روند رهایی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» گروه طالبان تا هفته‌ی آینده تکمیل و به‌زودی مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.

آقای اتمر این گفته‌ها را دیروز (پنج‌شنبه، ۶ سنبله) در یک مصاحبه‌ی ویدیویی با انستیتوت صلح امریکا مطرح کرده است. او گفت با تکمیل روند رهایی این ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، تعداد زندانیان رهاشده‌ی این گروه به پنج‌هزار و ۶۰۰ نفر خواهد رسید.

در همین حال، سرپرست وزارت خارجه‌ از گروه طالبان خواست به تعهدات‌شان پابند بماند و نگذارد که زندانیانی رها‌شده‌ی این گروه به میدان جنگ بر گردند.

با این حال او تأکید کرد هم‌اکنون تمامی موضوعاتی که سد راه مذاکرات بین‌الافعانی بود، حل و بیش از هر زمان دیگری فرصت این مذاکرات فراهم شده است.

این درحالی است که روز گذشته، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز گفته بود که احتمال دارد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی هفته‌ی آینده آغاز شود.

آقای عبدالله همچنان گفته بود تیم مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات به‌گونه‌ی کامل آمادگی گرفته است.

به تازگی گروه طالبان نیز یک هیأت ۲۰ نفری به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی را برای مذاکره با هیأت دولت افغانستان تعیین کرده است.

مذاکرات بین‌الافغانی براساس یک گزارش تلویزیون ملی افغانستان قرار بود در بیست‌وششم ماه اسد در دوحه آغاز شود، اما به نظر می‌رسد پیچیدگی‌های رهایی زندانیان طالبان آغاز این روند را به تأخیر انداخته است.

هرچند در لویه‌جرگه مشورتی صلح که در هفدهم اسد برگزار شد، روی رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک گروه طالبان فیصله شد، اما پس از آن، شماری از کشورها از جمله کانادا و فرانسه از دولت افغانستان خواستند تا زندانیانی را که در قتل شهروندان آن کشور دست دارند، رها نکنند.

گفته می‌شود در میان ۳۲۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالبان، شش نفرشان کسانی هستند که در قتل شهروندان کشورهای یادشده دست دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.