• انتشار: 23 آگوست 2018
  • ساعت: 15:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28647
پرینت

اتمر: روسیه بر طالبان فشار وارد کند

به دنبال آمادگی روسیه برای برگزاری نشست صلح افغانستان در مسکو در ۴ سپتامبر آینده و تأیید حضور طالبان در این نشست، مشاور امنیت ملى کشور با سفیر روسیه در کابل دیدار و گفت‌وگو کرده و خواهان فشار روسیه بر طالبان برای آغاز گفت‌وگوهای رو در رو با حکومت افغانستان شده است.

محمد حنیف اتمر در دیدار با الکساندر مانتیسکى، سفیر فدراتیف روسیه در کابل، روى پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان و گسترش روابط میان کابل و مسکو گفتگو کرده است.

محمدحنیف اتمر ضمن قدردانى از همکارى‌هاى مسکو در روند صلح افغانستان، از روسیه خواسته که بر طالبان مسلح فشار وارد کند تا گفت‌وگوهاى رو در رو با حکومت افغانستان را آغاز کند.

به گفته وى، فعالیت‌هاى جنگى طالبان، زمینه را براى فعالیت جنگجویان خارجى و همچنان کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان مساعد کرده است.

مشاور امنیت ملى کشور مى‌گوید، اگر طالبان جنگ را متوقف کنند، فعالیت‌هاى هراس‌افگنان خارجى در افغانستان محدود مى‌شود و تلاش‌ها بر از بین بردن آنان متمرکز خواهد شد.

او خط مشى کنونى پاکستان در مورد صلح و گفت‌وگوهاى صلح را نادرست خوانده و گفته که پاکستان باید با روند صلح افغانستان همکارى صادقانه داشته باشد.

در این دیدار، السکاندر مانتیسکى، سفیر روسیه در کابل، امنیت در افغانستان را به نفع منطقه خوانده و گفته است، روسیه آماده است که در راستاى تأمین ثبات با حکومت افغانستان همکارى‌هاى همه‌جانبه داشته باشد.

این درحالی است که به گفته ضمیر کابلوف، نماینده ویژۀ روسیه براى افغانستان، از نمایندگان دفتر قطر طالبان نیز دعوت شده تا در نشست مسکو در مورد صلح افغانستان شرکت کنند و آن‌ها نیز این دعوت را پذیرفته‌اند.

یک منبع نزدیک به طالبان نیز گفته است که هیأت دفتر قطر طالبان در نشست مسکو شرکت مى‌کند، اما منابع رسمى طالبان تا حال در این مورد چیزى نگفته‌اند. قابل ذکر است که هیات دفتر قطر طالبان در این اواخر سفرهایی به ازبکستان و اندونزی نیز داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.