• انتشار: 6 آگوست 2020
  • ساعت: 18:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46727
پرینت

اتمر: امریکا در خروج نیروهایش از افغانستان اشتباه شوروی را مرتکب نشود

آقای اتمر در یک گفت‌وگو با انستیتوت «هوور» امریکا، تأکید ورزید شهروندان افغانستان خواهان حفظ دست‌آوردهای نوزده سال گذشته در روند صلح هستند.

محمد حنیف اتمر، نامزدوزیر امور خارجه گفت بدون تأمین مردم‌سالاری و حقوق‌بشر صلح برای شهروندان افغانستان پذیرفتنی نخواهد بود.

آقای اتمر در یک گفت‌وگو با انستیتوت «هوور» امریکا، تأکید ورزید شهروندان افغانستان خواهان حفظ دست‌آوردهای نوزده سال گذشته در روند صلح هستند. به گفتۀ او درغیر آن صلح با طالبان پایدار نخواهد بود.

او در این باره گفت: «صلح بدون حقوق‌بشر، مردم‌سالاری و دیگر موارد برای مردم افغانستان پذیرفتنی نخواهد بود. بدون درنظرداشت این‌که به چه پیمانه توافق‌نامه‌ها میان قدرت‌های جهان و طالبان و حکومت افغانستان و طالبان امضا شده‌است.»

در این گفت‌وگو، اچ آر مک ماستر، مشاور پیشین امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا نیز حضور داشت. او از وجود مکان‌های امن هراس‌افگنان در خاک پاکستان انتقاد کرد: «پاکستان یک کشور هسته‌ی پر جمعیت است که حکومت امریکا گفته‌است، پایگاهی است که هراس‌افگنان می‌توانند در امنیت سازمان‌دهی شوند، طرح ریزی کنند، پول جمع کنند، سربازگیری کنند، آموزش ببینند و فعالیت کنند.»

آقای اتمر در بخش دیگر از سخنانش، تأکید کرد در گام نخست برای تأمین صلح در افغانستان، باید آتش‌بس بشردوستانه برقرار شود.

وی افزود: «اکنون از این‌که چه چیزی را می‌خواهیم با طالبان بحث کنیم. مورد نخست، آتش‌بس بشردوستانه خواهد بود. این یک مورد کلیدی است به‌خاطری‌که مردم ما هم توسط خشونت‌ها و هم توسط بیماری فراگیر کووید-۱۹ کشته می‌شوند.»

با این همه، نامزد وزیر امور خارجه افغانستان از امریکا می‌خواهد در روند بیرون کشیدن نیروهایش از افغانستان نباید اشتباه شوروی پیشین را تکرار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.