اجتماعی

اتحادیه هنرمندان: فقر سبب شده هنرمندان وسایل خانه خود را بفروشند

اتحادیه هنرمندان و سینماگران افغانستان، ضمن خواستار کمک از جامعۀ جهانی، اعلام کرد برخی هنر پیشه ها برای امرار معاش، وسایل خانه‌ خود را فروخته‌اند.

سید نقیب الله شجاعی، عضو اتحادیه سینماگران افغانستان، روز چهارشنبه( ۲۸، میزان ) در یک نشست خبری گفت هنرمندان افغان نگران آینده شان هستند، زیرا پس از تسلط طالبان تاهنوز نتوانسته‌اند فعالیت کنند.

آقای شجاعی افزود: اکنون سینماگران نمی‌توانند به کارشان ادامه دهند. بنابراین، خواست ما از جامعه جهانی این است که مثل ۲۰ سال گذشته به پیشتیبانی اش از سینمای افغانستان ادامه دهد.

وی همچنان گفت منع فعالیت‌های سینماگران و مخصوصا زنان از سوی دولت طالبان، تهدیدهای جدی به وجود آورده و هنرمندان دیگر نمی‌توانند مانند گذشته کار کنند. 

این عضو اتحادیه سینماگران از جامعه جهانی و تمویل کنندگان بیرونی هنر سینما خواست یا زمینه ادامه فعالیت آنان را فراهم کنند و یاهم در راستای انتقال آنان به بیرون از افغانستان کمک کنند.

از سویی هم، صدام دلاور سینماگر گفت سینماگران و فیلم‌سازان در بی‌سرنوشتی کامل  به سر می‌برند؛ کار و شغل شان را از دست دادند. حتی شماری از این هنر پیشه ها دست به فروش وسایل خانه‌های شان زده اند تا امرار معاش کنند.

به گفته وی؛ متاسفانه کسانیکه پیش از این با سینمای کشور همکاری داشتند در معرض خطر قرار دارند و حاضر نیستند به شغل شان ادامه دهند.

در همین حال، بهار همدرد با ابراز نگرانی بیان داشت دختران از حق تحصیل و مخصوصا کار در رشته‌های هنری بازمانده‌اند. وی از مسوولان حکومت امارت اسلامی طالبان خواست به وضعیت سینماگران و دانش آموزان مکاتب و دانشگاه‌ها توجه جدی کنند.

این درحالی است که پس از حاکمیت طالبان در افغانستان از حضور بانوان در رسانه‌ها و سایر ادارات دولتی نیز کاسته شده‌اند. 

همچنان در دور نخست حاکمیت طالبان نیز خبری از سینما و فعالیت‌های هنرمندان نبود و هیچ رسانه‌یی به استثنای تلویزیون ملی که برای ساعات محدودی به پخش و نشر فعالیت و برنامه های دولت طالبان می‌پرداخت، فعالیت نمی‌کرد. با این وجود تا به حال روشن نیست که رویکرد طالبان این‌بار چگونه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا