• انتشار: ۲ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۴:۰۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68740
پرینت

اتحادیه اروپا یک میلیارد یورو برای حمایت از مهاجرین افغانستانی به کشورهای آسیای میانه کمک می کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت درباره وضعیت بلاروس و مرزهای آن کشور و نیز جلوگیری از سوء استفاده از پناهجویان افغان با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه گفتگو کرده‌است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه بسته یک میلیارد یورویی را برای حمایت از مهاجران افغانستان در اختیار کشورهای آسیای میانه قرار داده است.

جوزپ بورل؛ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جوتا اورپیلاینن؛ کمیشنر شراکت‌های بین‌المللی این اتحادیه، روز دوشبه، ۱ قوس با وزرای خارجه قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان و معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان در شهر دوشنبه؛ پایتخت تاجیکستان دیدار کردند.

بورل در یک نشست خبری بعد از این دیدار گفت درباره وضعیت بلاروس و مرزهای آن کشور و نیز جلوگیری از سوء استفاده از پناهجویان در این موضوع با وزیران خارجه کشورهای آسیای میانه گفتگو کرده‌است.

او از اختصاص بسته‌ای یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت از مهاجران افغان برای این کشورها نیز خبر داد.

اورپیلاینن نیز در این نشست خبری اظهار کرد که بسته یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت از افغانستان که در واقع نصف آن برای کشورهای همسایه افغانستان در نظر گرفته شده را به این کشورها ارائه کرده‌است.

شرکت‌کنندگان در این نشست در یک بیانیه مشترک نیاز به تقویت همکاری برای جلوگیری از مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها و مقابله با قاچاق مهاجران را تایید کرده و گفته‌اند که انتظار همکاری بیش‌تر اتحادیه اروپا را در این زمینه دارند.

در این بیانیه به وضعیت افغانستان اشاره شده و شرکت‌کنندگان با ابراز نگرانی از نقض حقوق زنان بر تامین حقوق بشر از جمله حق کار و تحصیل برای زنان و دختران، برابری جنسیتی، تامین دموکراسی و حاکمیت قانون در افغانستان تاکید کرده‌اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این کشورها همچنین خواسته که از ورود هواپیماهای غیرقانونی حامل پناهجویان به بلاروس جلوگیری کنند. اتحادیه اروپا اخیراً بلاروس را به پذیرش پروازهای حامل هزاران تن از اتباع خاورمیانه و واداشتن آن‌ها به ورود به این اتحادیه از طریق لهستان، لیتوانی و لتونی متهم کرده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.