سیاستِتیتر یک

اتحادیه اروپا: طالبان به وعده های خود به مردم افغانستان و جامعه جهانی عمل نکرده است

یک مقام اتحادیه اروپا به مناسبت یک سالگی تسلط طالبان بر کابل گفته است که این گروه دولت قانونی افغانستان را با زور سرنگون کرد و طی یک سال گذشته نیز نتوانست یک سیستم سیاسی همه شمول در کشور ایجاد کند.

«نبیله مسرالی» سخنگوی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا امروز (یکشنبه ۲۲ اسد) در بیانیه ای همچنین گفت که گروه طالبان وعده هایش به مردم افغانستان و جامعه بین المللی را زیر پا گذاشته است.

وی در بیانیه اش به نقض گسترده حقوق بشری به ویژه محدودیت های وضع شده علیه زنان از سوی طالبان اشاره کرد و گفته است که طالبان زنان را از بیشتر جنبه های زندگی اقتصادی و عمومی محروم کرده است.

مسرالی در بیانیه اش علاوه کرد که گروه های قومی و مذهبی به ویژه هزاره ها و شیعیان افغانستان نیز به صورت سیستماتیک و سازمان یافته از حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، مدنی و سیاسی خود در کشور محروم شده اند.

او همپنین خاطرنشان ساخت که طالبان طی یک سال گذشته مرتکب قتل‌های غیرقانونی، بازداشت خودسرانه، شکنجه، بدرفتاری، ارعاب و نقض آزادی عقیده، آزادی بیان، آزادی مطبوعات و آزادی اجتماعات مسالمت‌آمیز شده‌اند.

این مقام اتحادیه اروپا تاکید کرده که ثبات، رفاه و صلح پایدار در افغانستان و منطقه مستلزم یک پروسه سیاسی فراگیر با مشارکت کامل، برابر و معنادار همه مردان و زنان افغان است.

در بیاینه وی آمده است که افغانستان نباید پناهگاه امن تروریست‌ها باشد و نه هم تهدیدی برای امنیت بین‌المللی.

همچنین وی گفته که در غیاب یک دولت رسمی در افغانستان، اتحادیه اروپا به صورت جدی با جامعه جهانی برای یافتن راه حل‌های اصولی، عملی و خلاقانه برای حمایت از مردم افغانستان و کاهش بحران شدید انسانی و اقتصادی کار می‌کند.

براساس بیانیه، از مقام‌های طالبان خواسته شده که سیاست‌های ناقض تعهدات حقوق بشری در افغانستان را متوقف کنند و اجازه بدهند که یک روند سیاسی فراگیر شکل بگیرد و این گروه به تعهدات ضد تروریسم خود عمل کند.

در پایان بیانیه آمده است که ناکامی گروه طالبان در اجرای تعهداتش باعث محرومیت افغان‌ها از حقوق‌شان می‌شود و خطر افزایش بی‌ثباتی و انزوای بیشتر افغانستان را به دنبال خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا