• انتشار: 28 مارس 2020
  • ساعت: 02:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 42925
پرینت

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس سراسری در افغانستان شد

اتحادیه اروپا روز (جمعه، ۸ حمل) در اعلامیه‌ای گفت خلاف روحیه‌ی توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان که در دهم حوت در دوحه امضا شد، هنوز هم حملات نظامی و تروریستی در سراسر افغانستان ادامه دارد.

پس از سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا نیز خواستار آتش‌بس فوری و دایمی در افغانستان شد و گفت اکثریت مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر به آتش‌بس نیاز دارند.

این اتحادیه روز (جمعه، ۸ حمل) در اعلامیه‌ای گفت خلاف روحیه‌ی توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان که در دهم حوت در دوحه امضا شد، هنوز هم حملات نظامی و تروریستی در سراسر افغانستان ادامه دارد.

اتحادیه اروپا از حمله‌ی چند روز پیش طالبان در زابل و حمله‌ی دو روز پیش داعش به عبادتگاه سیک‌ها در کابل به عنوان نمونه یاد کرده و گفت در این دو حمله ده‌ها نفر به‌شمول غیرنظامیان کشته و زخمی شده‌اند.

اتحادیه اروپا در این اعلامیه ضمن محکوم کردن این حملات، همچنان گفت به حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی تمام مردم افغانستان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی ادامه می‌دهد.

این اتحادیه تاکید کرد از روند طولانی صلح افغانستان که در نهایت ثبات را در این کشور به ارمغان آورد و آزادی‌های عبادت را تضمین کند، حمایت می‌کند.

در اعلامیه گفته شده است: «اکنون تمام مردم افغانستان بیش از هر زمان دیگر به آتش‌بس نیاز دارند. این خواست دیرینه‌ی اکثریت بزرگی از مردم این کشور است که اتحادیه اروپا از آن حمایت می‌کند.»

پیش از این آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، خواهان آتش‌بس جهانی شده بود.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از طرف‌های درگیر خواسته است تا سطح خشونت‌ها را بیشتر کاهش داده و اقدامات عملی را برای محافظت از غیرنظامیان روی‌دست بگیرند.

یوناما همچنان از طرف‌های درگیر خواست برای آتش‌بس و راه حل سیاسی پایدار در افغانستان کار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.